Miasto

i

Autor: Pixabay

Ranking

Najgorsze miasta do życia znajdują się w woj. śląskim. Wyróżniają się zwłaszcza dwa

Po raz trzeci opublikowano ranking "Gmina dobra do życia" 2023. Mogliśmy się z niego dowiedzieć, jakie miejscowości, w tym miasta, miasteczka i wsie są najlepszymi w Polsce miejscami do życia. Choć ranking skupia się na TOP 50 miejscowości w poszczególnych kategoriach, to dotarliśmy również do "dołu" tego rankingu, czyli miast, które są obecnie jednymi z najgorszych miejsc do życia.

Najlepsze miejsca do życia w Polsce. Gdzie jest Śląsk?

W listopadzie został opublikowany ranking "Gmin dobrych do życia". Była to trzecia edycja tego rankingu, który został opracowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk. W rankingu uwzględniono aż 63 wskaźniki wskazujących na jakość życia w 2477 gminach w Polsce. Wśród nich znalazły się m.in.:

  • dostępność zieleni,
  • walory estetyczne krajobrazu,
  • zanieczyszczenie środowiska,
  • budżet gmin,
  • wydatki inwestycyjne,
  • jakość dróg,
  • sieć wodociągów i kanalizacji,
  • poziom edukacji,
  • liczba przedszkoli i szkół,
  • zasobność bibliotek.

Jak wyglądały wyniki? Wśród wsi wygrał tradycyjnie Kleszczów. Wśród gmin miejsko-wiejskich i miejskich powyżej 5 tys. mieszkańców zwyciężył Gogolin, ale w pierwszej piątce był Wodzisław Śląski oraz Kalety. Gminy z siedzibą powiatu wygrała Stalowa Wola. Dobra wieść dla Śląska jest taka, że drugi był Lubliniec. W kategorii miast zwyciężyła Warszawa przed Krakowem i Zieloną Górą. Najwyżej spośród miast z województwa śląskiego sklasyfikowano Katowice i Bielsko-Białą odpowiednio na 14. i 15. miejscu. Gminą na Śląsku, gdzie żyje się najlepiej, jest wieś w powiecie lublinieckim.

Miasta w województwie śląskim, w których żyje się najgorzej

Przedstawione wyniki rankingu "Gmina dobra do życia"  a pierwszych 50 miejscowościach uwzględnionych w rankingu. Dalszych miejsc nie opublikowano. Jednak w raporcie podsumowującym cały ranking można odnaleźć miasta województwa śląskiego, którym daleko do miana "Gminy dobrej do życia". Część z nich musi jeszcze wiele poprawić, aby zyskać w rankingu i doszlusować do tych najlepszych. Niektórych z nich mimo miejsca poniżej pierwszych kilku setek, brakuje tak naprawdę zaledwie dwóch punktów procentowych, aby być w czołówce jeśli nie Polski, to co najmniej województwa śląskiego. Są natomiast dwa miasta, które łączny Wskaźnik Jakości Życia mają jeden z najgorszych nie tylko na Śląsku, ale także w Polsce.

W tych miastach w śląskiem żyje się najgorzej. Ranking "Gmina dobra do życia"