Spis treści
- Jaki jest najbardziej wysunięty na zachód punkt województwa śląskiego?
- Z jakich atrakcji słyną Pietrowice Wielkie?
- Procesja konna w Pietrowicach to niespotykany wielkanocny zwyczaj
Jaki jest najbardziej wysunięty na zachód punkt województwa śląskiego?
Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km, natomiast w wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km.
Zaledwie garstka osób wie, że najbardziej wysuniętym na zachód regionu punktem jest lokalizacja o długości geograficznej 18°02′06″. Punkt ten należy do powiatu raciborskiego, a dokładnie do wsi Pietrowice Wielkie, która bezpośrednio graniczy z Czechami.
Gmina ta, jak wynika z ewidencji ludności miejscowego urzędu sporządzonej w 2024 roku, zamieszkiwana jest przez 6387 mieszkańców, natomiast samą wieś 2149 osób. Powierzchnia wsi wynosi 68 km kw., dzięki czemu zajmuje 1985. miejsce pod względem powierzchni gmin w Polsce.
Z jakich atrakcji słyną Pietrowice Wielkie?
Pietrowice Wielkie położone są w powiecie raciborskim. Gmina Pietrowice Wielkie obejmuje 11 sołectw: Amandów, Krowiarki, Maków, Pawłów, Żerdziny, Kornice, Cyprzanów, Lekartów, Samborowice, Gródczanki, Pietrowice Wielkie.
W gminie Pietrowice Wielkie można zobaczyć wiele zabytków i atrakcji. Do najciekawszych należą:
- drewniany kościółek pw. Św. Krzyża w Pietrowicach Wielkich z 1667 roku,
- pałac zamkowy w Krowiarkach, wzniesiony w 1826 roku przez Ernesta Joachima Strachwitza, gdzie wcześniej znajdował się drewniany zamek z XVII wieku.
Będąc w Pietrowicach Wielkich warto odwiedzić również kościoły parafialne. Obiekty sakralne w Pietrowicach, Cyprzanowie, Krowiarkach, Makowie, Pawłowie oraz kościół w Samborowicach wpisane są w rejestr zabytków.
Należy też wspomnieć o przepięknych kapliczkach modlitewnych, zlokalizowanych przy głównych drogach oraz o krzyżach śródpolnych, które przypominają o historii tej ziemi. Nietuzinkową budowlą jest dworek w Samborowicach, przy którym w przeszłości mieścił się dawniej młyn.
Zobaczcie w galerii, jak wyglądają Pietrowice Wielkie w rzeczywistości.
Procesja konna w Pietrowicach to niespotykany wielkanocny zwyczaj
W Poniedziałek Wielkanocny w gminie Pietrowice odbywa się niespotykany nigdzie indziej w Polsce zwyczaj. Uznawany jest za jeden z najstarszych zachowanych na Śląsku.
Wielkanocna procesja konna, zwana również Osterritt lub rajtowaniem czy jazdą za Panem Bogiem, znana była już w XVII wieku, ale ponoć jej początki sięgają jeszcze dalej. Obecnie wielkanocne procesje konne zachowały się w niewielu miejscach, m.in. w Gliwicach, powiecie gliwickim, oleskim, strzeleckim i raciborskim.
To zwyczaj świąteczny mający zapewnić urodzaj i dobre plony. Jeźdźcy pokonują trasę wokół pól w orszaku trójkami, a pierwszą z nich tworzy trzech kawalerów ze skrzyżowanymi wieńcami na piersi. Dodatkowo, jeden z nich – jadący w środku – trzyma krzyż procesyjny. Jeźdźcy znajdujący się dalej wiozą natomiast krzyż wielkanocny oraz figurę Chrystusa Zmartwychwstałego.
