Geografia

Najbardziej wysunięty punkt na wschód województwa śląskiego. To wieś, która dawniej była miastem

2025-04-18 23:58

Województwo śląskie skrywa wiele ciekawych zakątków. Jednym z nich jest najdalej na wschód wysunięty punkt regionu. Co ciekawe, gmina ta leżąca na terenie powiatu zawierciańskiego, obecnie uznawana za wiejską jeszcze w XIX wieku była... miastem.

Jaki jest najbardziej wysunięty na wschód punkt województwa śląskiego?

Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km, natomiast w wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km.

Zaledwie garstka osób wie, że najbardziej wysuniętym na wschód regionu punktem jest lokalizacja o długości geograficznej 19°58′26. Punkt ten należy do powiatu zawierciańskiego, a dokładnie do wsi Żarnowiec, która bezpośrednio graniczy z województwem małopolskim.

Wieś ta, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach z 2019 roku, zamieszkiwana jest przez 641 mieszkańców. Natomiast gminę zamieszkuje 4658 osób Ciekawostką jest fakt, że gmina Żarnowiec do 1870 roku był miastem i jest przykładem miasta wędrującego, co oznacza, iż w przeciągu lat zmieniło się jego pierwotne położenie. Początkowo usytuowany był na terenie dzisiejszych Łanów Wielkich, skąd został przeniesiony 3 km w górę rzeki Pilica, i taki obszar pozostał do dziś w granicach Żarnowca.

Z jakich atrakcji słynie Żarnowiec?

Żarnowiec położony jest w powiecie zawierciańskim, który w województwie śląskim słynie z zielonych terenów. Gmina Żarnowiec obejmuje 14 sołectw, w tym wieś Żarnowiec, Brzeziny, Chlina, Jeziorowice, Koryczany, Łany, Małoszyce, Otola, Udórz, Wola Libertowska, Zabrodzie.

W gminie Żarnowiec można znaleźć wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytki architektury, takie jak kościoły i pałace. Warto zwrócić uwagę na lokalne tradycje oraz kulturę, które są pielęgnowane przez mieszkańców. Gmina jest również znana z pięknych terenów zielonych, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, takiemu jak piesze wędrówki czy jazda na rowerze.

Z jakich dokładnie atrakcji słynie Żarnowiec? Są nimi m.in.:

  • Średniowieczny układ urbanistyczny (XIV w.) z centralnie umieszczonym rynkiem,
  • Kościół Narodzenia NMP i św. Jakuba Starszego z XIV w.,
  • Kopiec Kościuszki z 1918 r. zwieńczony popiersiem Naczelnika
  • Marmurowa płyta pamiątkowa ku czci 60. rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców Żarnowca i okolicznych wsi,
  • Klasycystyczna dzwonnica z pierwszej połowy XIX w. z dzwonem z 1551 r.,
  • Obelisk poświęcony Joelowi Barlowowi.

Zobaczcie w galerii, jak prezentuje się Żarnowiec.

Śląsk Radio ESKA Google News