Jaki jest najbardziej wysunięty na wschód punkt województwa śląskiego?
Województwo śląskie pod względem powierzchni zajmuje jedynie 3,9 procent całej powierzchni Polski. Nie oznacza to, że nasz region to mały obszar. W wymiarze wschód-zachód rozpiętość województwa wynosi 138 km, natomiast w wymiarze północ-południe województwo rozciąga się na długości 189 km.
Zaledwie garstka osób wie, że najbardziej wysuniętym na wschód regionu punktem jest lokalizacja o długości geograficznej 19°58′26. Punkt ten należy do powiatu zawierciańskiego, a dokładnie do wsi Żarnowiec, która bezpośrednio graniczy z województwem małopolskim.
Wieś ta, jak wynika z danych Urzędu Statystycznego w Katowicach z 2019 roku, zamieszkiwana jest przez 641 mieszkańców. Natomiast gminę zamieszkuje 4658 osób Ciekawostką jest fakt, że gmina Żarnowiec do 1870 roku był miastem i jest przykładem miasta wędrującego, co oznacza, iż w przeciągu lat zmieniło się jego pierwotne położenie. Początkowo usytuowany był na terenie dzisiejszych Łanów Wielkich, skąd został przeniesiony 3 km w górę rzeki Pilica, i taki obszar pozostał do dziś w granicach Żarnowca.
Z jakich atrakcji słynie Żarnowiec?
Żarnowiec położony jest w powiecie zawierciańskim, który w województwie śląskim słynie z zielonych terenów. Gmina Żarnowiec obejmuje 14 sołectw, w tym wieś Żarnowiec, Brzeziny, Chlina, Jeziorowice, Koryczany, Łany, Małoszyce, Otola, Udórz, Wola Libertowska, Zabrodzie.
W gminie Żarnowiec można znaleźć wiele atrakcji turystycznych, w tym zabytki architektury, takie jak kościoły i pałace. Warto zwrócić uwagę na lokalne tradycje oraz kulturę, które są pielęgnowane przez mieszkańców. Gmina jest również znana z pięknych terenów zielonych, co sprzyja aktywnemu wypoczynkowi, takiemu jak piesze wędrówki czy jazda na rowerze.
Z jakich dokładnie atrakcji słynie Żarnowiec? Są nimi m.in.:
- Średniowieczny układ urbanistyczny (XIV w.) z centralnie umieszczonym rynkiem,
- Kościół Narodzenia NMP i św. Jakuba Starszego z XIV w.,
- Kopiec Kościuszki z 1918 r. zwieńczony popiersiem Naczelnika
- Marmurowa płyta pamiątkowa ku czci 60. rozstrzelanych przez hitlerowców mieszkańców Żarnowca i okolicznych wsi,
- Klasycystyczna dzwonnica z pierwszej połowy XIX w. z dzwonem z 1551 r.,
- Obelisk poświęcony Joelowi Barlowowi.
Zobaczcie w galerii, jak prezentuje się Żarnowiec.
