Najbardziej zadłużone miasta w Śląskiem. Dwa biją inne na łeb, na szyję
W listopadzie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego ogłosiła wyniki IV edycji Rankingu Gmin Województwa Śląskiego. Ranking jest formą wyróżnienia posolonych gmin - tych małych, jak i dużych oraz zapewnienia promocji jednostek samorządowych wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego na tle regionu. Pod uwagę bierze się wiele czynników, takich jak m.in.:
- średnioroczne dochody własne budżetów gmin,
- wyniki egzaminu ósmoklasisty,
- wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego,
- przyrost naturalny.
Wśród nich jest wskaźnik mówiący o poziomie zadłużenia poszczególnych gmin i miast, dzięki któremu widzimy jak na dłoni, które miasta żyją dosłownie na kredyt, a jakie umiejętnie balansują pomiędzy inwestycjami, wydatkami i przychodami z podatków, dzięki czemu są w stanie się dobrze rozwijać.
To najmniej zadłużone miasta w Śląskiem. Jedno się wyróżnia szczególnie
Konkretnie chodzi o średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2021–2023, dzięki któremu wyraźnie widać, jakie miasta mają problem z zadłużeniem - i to taki z kategorii bardzo poważnych, a jakie miasta radzą sobie bardzo dobrze z poziomem zadłużenia. Co ciekawe, w czołówce najbardziej zadłużonych miast znajduje się te, o którym mówi się że bez paszportu nie da się tam wjechać. Oczywiście mowa o Sosnowcu, który cały czas dźwiga się po transformacji i najwyraźniej zaczyna podnosić się z kolan. To nie jedyna niespodzianka wśród tych, którzy mają najniższy wskaźnik zadłużenia.
Najbardziej zadłużone miasta województwa śląskiego. Liderzy mają gigantyczne długi
Jak wynika z powyższego rankingu najmniej zadłużonych miast w Śląskiem, na tej liście nie ma takich miast, jak Katowice czy Gliwice, a nawet Bielsko-Biała, które brane są często za wzór jeśli chodzi o rozwój miast w Śląskiem. Naturalnie nie znajdują się również wśród tych najbardziej, ale trzeba przyznać, że sąsiadują ze sobą w całym rankingu. Bowiem znajdują się odpowiednio na:
9. miejscu - Gliwice ze wskaźnikiem 29,2 proc.
10. miejscu - Bielsko Biała ze wskaźnikiem 29,8 proc.
11. miejscu - Katowice ze wskaźnikiem 29,9 proc.
Jak widać po powyższym, dzielą ich w tej kwestii niewielkie różnice. Miejsca od 6 do 8 zajmują odpowiednio Dąbrowa Górnicza, Siemianowice Śląskie oraz Mysłowice. Poniżej galeria ośmiu najbardziej zadłużonych miast w województwie śląskim. Jednym z liderów w tym zestawieniu jest Zabrze, choć patrząc na tegoroczne zobowiązania, jakie zaciągnęły w ciągu pół roku nowe władze Zabrze, można w ciemno założyć, że w przyszłorocznym zestawieniu Zabrze znajdzie się na na szczycie podium zestawienia najbardziej zadłużonych miast województwa śląskiego, czy też - co będzie najbardziej obrazowe - na samym dnie tej listy.