WIADOMOŚCI

Nadchodzi powódź w Polsce? Zbiorniki Wód Polskich przygotowane na opady

Od 12 do 15 września prognozowane są bardzo wysokie opady deszczu, związane z niżem genueńskim „Boris”. Najwyższych opadów, zgodnie z obowiązującymi prognozami, spodziewamy się w zlewni górnej i środkowej Odry, a niewykluczone, że obejmą również zlewnie górnej Wisły. Wody Polskie przygotowały się na wystąpienia sytuacji.

Wszystkie zbiorniki wodne będące w administracji PGW Wody Polskie pracują zgodnie z instrukcjami gospodarowania wodą. Gospodarka wodna prowadzona na zbiornikach dostosowywana jest do aktualnej sytuacji hydrologicznej i uwzględnia aktualne prognozy pogody. 

- Wszystkie zbiorniki przeciwpowodziowe posiadają wymagane pojemności powodziowe, które mogą zretencjonować obecnie prognozowany opad. Większość zbiorników posiada rezerwy powyżej rezerw powodziowych. - podają Wody Polskie.

Intensywne opady na południu Polski. Będzie powódź?

Zgodnie z obowiązującą prognozą IMGW-PIB w południowych częściach województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i być może również województwa małopolskiego łączna suma opadów od 11.09.2024 12:00 UTC – 16.09.2024 00:00 UTC (108h) może wynieść od 200 mm do 300 mm. Suma ta powinna zmniejszać się w kierunku północnym, choć w pasie centralnej Polski może osiągnąć około 100 mm.

Możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach

W wyniku intensywnych opadów deszczu w znacznej części Polski są możliwe gwałtowne wzrosty stanów wód w rzekach, a także przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Dodatkowo, największe wzrosty i największe przekroczenia stanów umownych są przewidywane w obszarach z najwyższymi prognozowanymi opadami, czyli w zlewniach górnej i środkowej Odry oraz w zlewni górnej Wisły.

W miejscach występowania silnych opadów deszczu mogą występować lokalne podtopienia. W regionach górskich i w obszarach zurbanizowanych mogą występować powodzie błyskawiczne oraz problemy z odprowadzaniem wód opadowych przez systemy kanalizacyjne.