Ministerstwo przemysłu

i

Autor: wikipedia.org/Kris D from Metropolia Silesia, Upper Silesia, Oberschlesien/CC BY-SA 2.0

Wiadomości

Na Śląsku powstaje jedyne ministerstwo poza Warszawą. Jego siedziba będzie mieścić się w Katowicach

Dziś Rada Ministrów zajmie się projektem rozporządzenia ws. utworzenia Ministerstwa Przemysłu. Resort będzie funkcjonował od 1 marca 2024 roku. Jego siedziba mieści się w Katowicach przy ulicy Powstańców 30. Ilu łącznie urzędników zostanie w nim zatrudnionych?

Ministerstwo Przemysłu rozpocznie pracę 1 marca 2024 roku

We wtorek, 20 lutego na posiedzeniu rządu jednym z punktów obrad będzie rozporządzenie powołujące do życia Ministerstwo Przemysłu. Pierwotnie Rada Ministrów miała zająć się tym tematem 13 lutego. Termin ten jednak przesunięto z powodu zwołania Rady Gabinetowej. Jedyne ministerstwo poza Warszawą ma zacząć formalnie działać od 1 marca.

Szefową nowego resortu, którego siedziba będzie mieścić się w Katowicach, jest pochodząca z Zabrza prof. Marzena Czarnecka - prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, szefowa Katedry Transformacji Energetycznej tej uczelni. Nowe ministerstwo będzie zajmować się górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem.

Ministerstwo Przemysłu powstanie od 1 marca 2024 r. Wczoraj, na konferencji uzgodnieniowej w Kancelarii Premiera ustalono pomiędzy ministerstwami, że moje ministerstwo będzie zajmowało się nie tylko górnictwem i hutnictwem, ale również atomem, ropą naftową i gazem. Czyli będzie to ministerstwo, które będzie się zajmowało surowcami energetycznymi - wyjaśniła minister Marzena Czarnecka, 16 lutego na konferencji prasowej.

Nowe ministerstwo powstanie w Katowicach. To jedyny resort poza Warszawą

Według informacji “Wirtualnej Polski” nowy resort ma zatrudniać ok. 50 pracowników.

Część pracowników chce się przenieść do Katowic, pozostałej części będziemy proponowali nowe warunki pracy i płacy. Częściowo pewnie przez jakiś czas będzie to praca o charakterze hybrydowym – powiedziała "WP" Marzena Czarnecka.

Przypomnijmy, że prace w budynku nowego ministerstwa prowadzone są już od kilku tygodni. Siedzibą będzie wydzielona część budynku znajdującego się w Katowicach przy ul. Powstańców 30, gdzie mieści się także centrala Polskiej Grupy Górniczej. Warto wspomnieć, że w gmachu tym przed laty znajdowała się siedziba Ministerstwa Górnictwa i Energetyki. Później był on zajmowany m.in. przez Państwową Agencję Restrukturyzacji Węgla Kamiennego oraz centralę Kompanii Węglowej, której następczynią została PGG.