pielgrzymka do Częstochowy

i

Autor: Super Express pielgrzymka do Częstochowy

Pieniądze

Na pielgrzymce na Jasną Górę wydasz górę pieniędzy. Ceny jak nad morzem

Chcesz iść na pielgrzymkę na Jasną Górę? Szykuj portfel. Tanio nie jest. Ceny posiłku pod klasztorem jasnogórskim i noclegu w Domu Pielgrzyma są porównywalne z wakacjami nad morzem. A wiadomo, że tam jest najdrożej.

Pielgrzymowanie do miejsc świętych w całej Polsce to zwyczaj, który w lipcu i sierpniu jest szczególnie popularny. Tysiące pielgrzymów z całej Polski i zagranicy przybywa każdego dnia na Jasną Górę, do Lichenia, Łagiewnik czy Gietrzwałdu. Pielgrzymowanie już dawno nie jest tanie, ale w tym roku podwyżkę cen widać niemal na każdym kroku.

Ile płaci się za pielgrzymkę na Jasną Górę?

Aby wyjechać na pielgrzymkę na Jasną Górę w grupie zorganizowanej przed parafię, diecezję czy inna społeczność kościelną, należy opłacić wpisowe. W ramach tych kosztów: średnio od 50 do 150 zł otrzymuje tzw. pakiet pielgrzyma, czyli najczęściej chustę, znaczek, ubezpieczenie i opiekę medyczną.

Dodatkowo płatny jest przewóz bagaży, powrót autokarem, wyżywienie, noclegi. Ta suma może dojść nawet do 300 zł dziennie, chociaż organizatorzy pielgrzymek robią wszystko, aby koszty zminimalizować.

Innym rozwiązaniem jest pielgrzymowanie indywidualne. Wówczas płacimy wyłącznie za własne wydatki. Nie zawsze koszty są niższe.

Pielgrzymka na Jasną Górę: ile kosztuje nocleg?

Nocowanie w czasie pielgrzymki jest zdecydowanie najdroższym elementem wydatków. Noclegi w Domu Pielgrzyma na Jasnej Górze wahają się od 120 zł/osobę w pokoju jednoosobowym, do 180 zł za pokój dwuosobowy i 210 zł za trójkę. Plusem jest łazienka, co po wielodniowej pielgrzymce jest nie do przecenienia.

Nieco tańszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pokoju bez wygód i nawet bez umywalki. To koszt 60 zł za osobę w pokoju dwuosobowym.

Najtaniej wychodzi opłacenie miejsca w hali noclegowej. Za 50 zł dostaniemy łóżko w pokoju 9-osobowym, gdzie ubikacje, umywalki i prysznice są na korytarzach.

Pielgrzymi na Jasnej Górze

Zobacz zdjęcia

Ile kosztuje obiad w Częstochowie?

Gastronomia w Częstochowie pod klasztorem na Jasnej Górze nastawiona jest na pielgrzymów i turystów z całej Polski i z zagranicy. Tam cena za talerz zupy oscyluje wokół 20 zł, a drugie danie ok. 40 zł. Do tego dochodzą ceny za desery po ok. 20 zł i napoje. Posiłek kosztuję około 100 zł za osobę, czyli tyle, ile zapłacimy nad morzem.

Jest jednak tańsza opcja. Wystarczy pojechać 2 km od Jasnej Góry, aby zjeść jednodaniowy przyzwoity obiad składający się z kebaba, lub hamburgera za 30 zł.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/