Pszczyna zafunduje swoim mieszkańcom komunikację publiczną
W poniedziałek 15 kwietnia burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol w imieniu gminy podpisał umowę z organizatorem transportu. To konsorcjum firm Kłosok Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa i „Kłosok” Andrzej Kłosok.
Jak tłumaczy burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, organizacja darmowej komunikacji publicznej ma na celu zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do rezygnacji z indywidualnych pojazdów. Decyzja na też być pierwszym krokiem w stronę poprawy dostępności i ułatwienia mobilności dla wszystkich mieszkańców. Dla indywidualnych osób oznacza to zmniejszenie kosztów podróży, a ogólnie przyczyni się zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska.
Po wielu analizach podjęliśmy decyzję, aby nie pobierać opłat za przejazdy autobusami należącymi do Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej. Zależy nam na tym, aby jak najwięcej mieszkańców rezygnowało z własnych samochodów decydując się na transport publiczny - podkreśla Dariusz Skrobol.
Jak działa Pszczyńska Komunikacja Gminna? Ile ma linii?
Pszczyńska Komunikacja Gminna funkcjonuje od 2018 roku. Obejmuje pięć linii (A, B, C, D i F) i realizuje kursy na pięciu trasach. Dzięki temu mieszkańcy pszczyńskich sołectw zyskali połączenia do centrum miasta i swobodną komunikację między osiedlami.
Od momentu powstania PKG można było obserwować wzrost zainteresowania mieszkańców. Burmistrz Skrobol wspomina, że w 2023 roku zakupiono ponad 155 tysięcy biletów jednorazowych oraz 2292 bilety miesięczne - dowiemy się ze strony pszczyńskiego urzędu miasta.
Przy czym podane statystyki nie oddają całkowitej liczby pasażerów, ponieważ od 1 lipca 2023 roku mieszkanki w wieku 60+ i mieszkańcy w wieku 65+ mogą korzystać z przejazdów bezpłatnie. Co więcej, istnieje grupa osób uprawnionych do ulgi 100 proc., czyli mówiąc inaczej - do przejazdów bezpłatnych. To m.in. dzieci do czwartego roku życia, osoby z niepełnosprawnościami i Honorowi Dawcy Krwi.