Ruda Śląska

Mieszkańcy mają dość uciążliwości i boją się o swoje zdrowie. Spotkanie w sprawie rekultywacji hałdy w Rudzie Śląskiej

2025-02-05 15:46

Hałda znajdująca się przy ul. Szyb Andrzeja w Rudzie Śląskiej wciąż dymi i sprawia spore uciążliwości okolicznym mieszkańcom. Jej rekultywacja potrwa do 2026 roku, ale mieszkańcy już teraz domagają się konkretnych działań.

Trwa spotkanie z mieszkańcami

W środę 5 lutego br. mieszkańcy Rudy Śląskiej spotkali się z władzami miasta, przedstawicielami Spółki Restrukturyzacji Kopalń i Komisji Ochrony Środowiska. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 14:00 na hałdzie przy ulicy Furgoła 10 w dzielnicy Nowy Bytom.

Odbyła się tam wizja lokalna, po której uczestnicy przenieśli się do Urzędu Miasta w Rudzie Śląskiej. To właśnie tam mają przeprowadzone zostać rozmowy z mieszkańcami, a każdy z nich będzie mógł zadawać pytania.

Rekultywacja hałdy sprawia uciążliwości mieszkańcom

Hałda w Rudzie Śląskiej ma zostać wygaszona i zrekultywowana. Prace rozpoczęły się w połowie 2024 roku. Temperatura wewnątrz hałdy wynosi nawet 800 st. C i wydobywa się z niej czarny dym zawierający mieszankę tlenku węgla, dwutlenku węgla, siarkowodoru i ditlenku siarki. Czarny osad zbiera się na oknach i samochodach okolicznych mieszkańców z dzielnic Nowy Bytom i Wirek, którzy boją się o swoje zdrowie.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń, która odpowiedzialna jest za rekultywację hałdy, uspokaja, że teren jest pod stałą obserwacją i monitoringiem laboratoryjnym oraz raz w miesiącu wykonywane są pomiary jakości powietrza. Do tej pory nie stwierdzono przekroczenia norm szkodliwych gazów. Choc SRK zapewnia, że życie i zdrowie mieszkańców nie jest zagrożone, sami mieszkańcy nie do końca w to wierzą.

W poniedziałek 3 lutego podczas konferencji prasowej w sprawie hałdy podkreślano, że proces rekultywacji jest czasochłonny i może wiązać się z uciążliwościami. Rekultywacja hałdy ma potrwać do 2026 roku, przy czym najbardziej uciążliwe prace mają zakończyć się do połowy br. Co jednak do tego czasu? Być może uda się wypracować rozwiązanie, które będzie zadowalać zarówno SRK, jak i mieszkańców.

Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: