Ustawianie termostatu kaloryfera

i

Autor: Darek Iwański

Wiadomości

Mieszkańcy Katowic przykręcają kaloryfery, bo chcą oszczędzać. Spółdzielnia kara ich większymi opłatami

2024-11-30 9:26

Zakręcanie kaloryferów na zimę w nieużywanych pokojach lub mieszkaniach nie ma sensu, bo i tak trzeba będzie dopłacić do ogrzewania. Taki wniosek płynie z regulaminu Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W ten sposób spółdzielnia chce walczyć z ogrzewaniem się części użytkowników kosztem sąsiadów.

Koszty centralnego ogrzewania to coraz większe wydatki w domowych budżetach. Nie ma się co dziwić tym lokatorom, którzy próbują na wszelki sposób zaoszczędzić. Niektórzy wręcz zakręcają kaloryfery na cały okres grzewczy nie tylko w nieużywanych pokojach, ale nawet całych mieszkaniach. Ale efekt może takiego postępowania być wręcz odwrotny od zamierzonego. Zamiast oszczędności może przyjść rachunek ze sporą dopłatą.

Jaka temperatura ma być w pokoju?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury, temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić:

  • minimum 20 st. C. w pokojach przeznaczonych do stałego pobytu ludzi bez okryć wierzchnich
  • minimum 24 st. C w w łazienkach

Osoby, które celowo obniżają temperaturę poniżej dopuszczalnych przez normy, mogą zostać ukarane. Finansowe konsekwencje mają prawo wyciągnąć spółdzielnie mieszkaniowe.

W praktyce niemożliwe jest bieżące badanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach mieszkańców. Pracownicy administracji nie mają prawa wejść komuś do mieszkania bez zgody. Na potrzeby rozliczeń kosztów ogrzewania Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa opracowała więc nowy regulamin, według którego przyjęła minimalną wartość zużycia ciepła. Jeśli właściciel mieszkania zużyje mniej, będzie musiał dopłacić różnicę. Ile?

Minimalne koszty ogrzewania w Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

Średnie zużycie ciepła w budynkach Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej wynosi rocznie 0,28 GJ/m². Ustalone minimum wynosi 0,11 GJ/m². Ostateczne rozliczenie indywidualne kosztów ogrzewania zależy m.in od wskazań licznika i metrażu powierzchni wspólnej bloku. Trudno więc podać ostateczną minimalną kwotę do zapłaty, która obowiązywałaby we wszystkich zasobach spółdzielni. Dlatego KSM podała przykład dla jednego wybranego mieszkania składającego się z trzech pokoi, kuchni i łazienki przy uwzględnieniu 186,01 zł za GJ energii. Roczny koszt ogrzewania wynosi 370,88 zł. Właśnie taką minimalnie kwotę za samo ogrzewanie (bez kosztów obsługi instalacji CO) zapłaci właściciel mieszkania, który całkowicie zakręci kaloryfery.

Dla większości jest to długo wyczekiwane sprawiedliwsze obciążanie użytkowników lokali zmierzające do eliminacji przypadków ogrzewania się części użytkowników kosztem sąsiadów, ale też unikanie płacenia za ogrzewanie użytkowników lokali nie zamieszkałych, np. czekających na sprzedaż. Pustostan też powinien być ogrzewany, co w praktyce przekłada się na pozostawianie zaworu termostatycznego w pozycji „II", a nie na niebieskiej „śnieżynce" oznaczającej całkowite wyłączenie grzejnika

informuje Zbigniew Olejniczak, wiceprezes Zarządu KSM.

Czy można zakręcić kaloryfer?

Przepisy są jednoznaczne. Zawory termostatyczne należy zakręcać w trakcie wietrzenia pomieszczeń. Po zamknięciu okien musza jednak być odkręcone, aby temperatura podskoczyła do wymaganej średniej 20 st. C. 

Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa informuje, że brak rzeczywistego zużycia ciepła nie będzie oznaczał zerowych kosztów indywidualnych. Uzasadnieniem dla takich zapisów w regulaminie są cienkie przegrody budowlane, które nie dają pełnej „odrębności energetycznej". Lokale, w których utrzymywana jest temperatura normatywna, ogrzewają lokale o niższych temperaturach, często z wyłączonymi grzejnikami. A to nie jest sprawiedliwe.

QUIZ PRL. Wyposażenie mieszkań za komuny. 12/14 zdobędą tylko wybitne jednostki!
Pytanie 1 z 14
Do czego służył ten przedmiot? (fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)
Opiekacz elektryczny