W Jastrzębiu Zdroju w kranach płynie woda z Czech

i

Autor: pixabay

Wiadomości

Mieszkańcy Jastrzębia wybrali wodę z Czech. Jest tańsza i smaczniejsza

2024-11-08 8:05

W Jastrzębiu Zdroju w kranach płynie woda z Czech. Miasto zrezygnowało z dostaw Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów ze względów ekonomicznych. Woda z Czech jest tańsza, a zdaniem wielu także smaczniejsza. Sieć wodociągowa w mieście jest stopniowa napełniana wodą pochodzącą ze zbiornika w czeskiej Morawce.

W województwie śląskim większość miast i gmin ma podpisaną umowę na dostawę wody z Górnośląskim Przedsiębiorstwem Wodociągów. Ponad 3,5 mln osób korzysta z sieci wodociągowej GPW, co stanowi aż 85 proc. ludności śląskich gmin. Na tym tle Jastrzębie Zdrój wyraźnie się odznacza. Tutaj w kranach płynie woda prosto z Czech.

Ile kosztuje woda z Czech

Mieszkańcy 90-tysięcznego Jastrzębia-Zdroju, położonego w pobliżu czeskiej granicy, korzystają z wody importowanej z Czech od 2002 r. Zdaniem przedstawicieli tamtejszej spółki wodociągowej, jest ona lepsza i tańsza niż z należącego w większości do samorządu woj. śląskiego Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów.

Cena wody z Czech

Taryfa obowiązująca od 05.01.2024

  • Cena za 1m3 dostarczonej wody: 6,27 zł
  • Cena za 1m3 odprowadzonych ścieków: 7,65 zł
  • Cena za 1m3 doprowadzonej wody i odprowadzonych ścieków: 13,92 zł

Cena wody w miastach województwa śląskiego

Zobacz wykaz w galerii zdjęciowej

Tegoroczna wrześniowa powódź uszkodziła wodociągi doprowadzające do Jastrzębia-Zdroju wodę z ze zbiornika w czeskiej Morawce. Ten zbudowany w latach 60. ub. wieku zbiornik o powierzchni ok. 80 ha funkcjonuje jako element ochrony przeciwpowodziowej dorzecza górnej Odry i zbiornik wody pitnej dla miast zachodniej części Śląska Cieszyńskiego (Frydek-Mistek, Hawierzów i Czeski Cieszyn).

Jak informował Jastrzębski Zakład Wodociągów i Kanalizacji (JZWK), w ostatnich dniach trwały prace mające na celu przywrócenie zaopatrzenia mieszkańców Jastrzębia-Zdroju w wodę od czeskiego dostawcy.

W nocy z 7 na 8 listopada czeska woda dotrze najpierw do południowych sołectw i osiedli. Te znajdujące się po północnej stronie ul. Pszczyńskiej, czyli m.in. Borynia, Skrzeczkowice, Szeroka, os. 1000-lecia czy Zofiówka oraz jastrzębskie kopalnie, na czeską wodę będą musiały poczekać do końca roku. Wtedy, jak zapewnia czeska strona skończy się remont uszkodzonego wodociągu magistralnego

- informuje Urząd Miasta w Jastrzębiu Zdroju.

Umowa na dostawy wody z Czech

W 2002 r. JZWK podpisał bezterminową umowę na dostawę ok. 10 tys. m sześć. wody na dobę ze swoim czeskim odpowiednikiem - Wschodniomorawskim Przedsiębiorstwem Wodnokanalizacyjnym z Ostrawy.

Wcześniej uzgodniona budowa rurociągu doprowadzającego czeską wodę zakończyła się w 2001 r. Po stronie polskiej konieczne było wybudowanie blisko 4 km, w Czechach ok. 11 km. Polski odcinek sfinansował JZWiK, za czeski zapłacił dostawca wody. Woda dla Jastrzębia-Zdroju płynie z Czech w sposób grawitacyjny, bez konieczności drogiego pompowania.

Pierwotnie dostawy z Czech pokrywały ok. 70 proc. zapotrzebowania miasta. Pozostałą część nadal dostarczało GPW. Docelowo miasto zamówiło 100-procentowe dostawy. Podobna sytuacja powtórzyła się przy tegorocznej powodzi. Gdy uszkodzony został czeski wodociąg, Jastrzębie-Zdrój przestawiło się w całości na wodę z GPW, a wraz z częściową odbudową połączenia przywrócono czeskie dostawy na poziomie 70 proc. Po remoncie wodociągu magistralnego znów miasto ma być zasilane w całości z czeskiej Morawki.

Woda, jak każdy inny przekraczający granicę towar, podlega odprawie celnej. W praktyce oznacza to zamontowanie na rurociągu licznika, odczytywanego przez celników. Stawka celna na wodę z Czech wynosi zero procent, konieczne jest jedynie uregulowanie podatku VAT. PAP

QUIZ Język śląski różni się od gwary śląskiej. Test językowy

Pytanie 1 z 10
Bardzo zasłużony człowiek to po śląsku: