Tradycyjny obrzęd Mieszania Owiec, który symbolizuje początek wypasu, w Koniakowie odbędzie się w tym roku w kameralnej atmosferze, bez udziału turystów. Właściciele tamtejszego Centrum Pasterskiego podjęli decyzję o ograniczeniu wydarzenia wyłącznie do gazdów, czyli lokalnych hodowców. Powodem jest troska o bezpieczeństwo zwierząt w związku z zagrożeniem pryszczycą.
Co to jest Mieszanie Owiec i dlaczego jest tak ważne?
Mieszanie owiec to wyjątkowy obrzęd, który jest częścią redyka, czyli uroczystego wyjścia stada owiec na hale. Polega na trzykrotnym przepędzaniu stada wokół mojki, czyli jodłowej gałęzi wbitej na polanie. W dawnych wierzeniach górali miało to zapewnić, że owce od różnych gazdów "poznają się i polubią". Wierzono również, że owce, które wypadną poza krąg, mogą się zagubić lub paść ofiarą drapieżników. Dodatkowo, okadzanie stada miało odpędzić złe moce i chronić je przed atakami wilków. W pasterskiej bacówce rozpalane jest także ognisko zwane watrą. Redyk kończy się modlitwą i pierwszym udojem owiec, z którego powstają tradycyjne oscypki.
Polecany artykuł:
Koniaków bez publiczności – decyzja właścicieli Centrum Pasterskiego
Co roku, w okresie majówki, ten zwyczaj prezentowany jest w Koniakowie, w Centrum Pasterskim należącym do Marii i Piotra Kohutów. W tym roku jednak sytuacja jest inna.
Jak co roku poświęcimy owce, niestety nie będzie uroczystej oprawy na Szańcach ani przepędu stada przez centrum. Polska jest krajem wolnym od wirusa pryszczycy; niestety sytuacja w Europie nie jest jeszcze stabilna i czujemy się zobowiązani do podejmowania działań zapobiegawczych. Prosimy o szczególną wyrozumiałość, ze względu na dobro naszych zwierząt obrzędy pasterskie na rozpoczęcie wypasu owiec w tym roku nie będą miały charakteru wydarzenia publicznego - ogłosili właściciele centrum, Maria i Piotr Kohutowie.
Owce spędzają czas na halach od początku maja do końca września.
Mieszanie owiec
Zobacz zdjęcia przewodnika beskidzkiego Michała Kulanka
Wsparcie hodowli owiec w województwie śląskim
Hodowlę owiec w regionie wspiera finansowo samorząd województwa śląskiego poprzez program Owca Plus.
Pryszczyca – co to za choroba?
Pryszczyca jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną chorobą wirusową, która dotyka zwierzęta. Na szczęście, nie stanowi zagrożenia dla życia człowieka. Na początku kwietnia epidemia tej choroby wybuchła na Węgrzech. Polski resort rolnictwa zapewnia, że w naszym kraju nie ma przypadków pryszczycy ani podejrzeń o ewentualną transmisję wirusa.
Największe atrakcje Istebnej
Zobaczcie zdjęcia