
Dom Konarzewskich
Dom Konarzewskich to miejsce niezwykłe, gdzie poznać można nie tylko dorobek artystyczny czterech pokoleń tej rodziny, ale także jej bogatą historię. To opowieść o czasach wojny i pokoju, różnych dziedzinach artystycznego wyrazu – od muzyki, poprzez malarstwo, rzeźbę, meblarstwo, ceramikę i tkactwo. Wnuczka Ludwika Konarzewskiego jest malarką i prowadzi w Istebnej zajęcia dla dzieci.

Góralska Izba Jakuba Gazurka
Nazywany beskidzkim Nikiforem Jakub Gazurek tworzy w unikalnym stylu prace malarskie, rzeźbiarskie, graficzne a także drzeworyty. Jest uczniem Ludwika Konarzewskiego.

Izba pamięci Jerzego Kukuczki
Izba pamięci prowadzona przez żonę wybitnego polskiego himalaisty Jerzego Kukuczki, zdobywcy wszystkich czternastu ośmiotysięczników. Siedziba znajduje się w rodzinnym domu Kukuczków, gdzie zebrane są wszystkie pamiątki związane z polskim himalaistą. Zwiedzanie izby pamięci jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym.

Kościół filialny pw. św. Józefa na Mlaskawce
Drewniany kościółek o konstrukcji zrębowej leży na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego, należy do parafii na Stecówce. Pierwotnie znajdował się w Jaworzynce na Trzycatku, gdzie wzniesiono go w 1948 roku, jako wotum wdzięczności za przetrwanie wojny. We wnętrzu kościoła, którego wystrój zdominowała tradycyjna ornamentyka drewniana, na uwagę zasługują: obraz św. Józefa z Dzieciątkiem oraz krucyfiks znajdujący się
w ołtarzu głównym.

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego
Świątynia ta, zbudowana z drewna, wzniesiona została w 1779 r. w Przyszowicach koło Gliwic, gdzie pełniła funkcję kościoła przycmentarnego. W latach 1957–1958 obiekt ten przeniesiono do Istebnej. Do 1967 r. kościół pełnił funkcję muzealną, będąc miejscem gromadzenia eksponatów sztuki sakralnej z regionu Górnego Śląska. Z pierwotnego wyposażenia zachował się barokowy XVIII-wieczny ołtarz oraz ambona z 1697 roku.

Kościół pw. Dobrego Pasterza
Jeden z najważniejszych zabytków Istebnej, murowany kościół wybudowany w latach 1792–1794. Jest on drugą świątynią, jaka powstała w centrum miejscowości. Największą wartość świątyni stanowią ciekawe, barwne polichromie powstałe po rozbudowie obiektu z lat 1928–1929. Ich projekt i wykonanie jest wynikiem współpracy wybitnych artystów zamieszkujących Istebną – Jana Wałacha i Ludwika Konarzewskiego seniora wraz z uczniami. Kościół posiada pięknie rzeźbiony ołtarz, ambonę, chrzcielnicę i balaski, wszystkie te elementy dłuta Ludwika Konarzewskiego seniora oraz młodych artystów kształcących się pod jego okiem.

Kaplica pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej
Kapliczka jest oryginalnym przykładem architektury drewnianej (Szlak Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego), czerpiącym motywy z budownictwa ludowego gór polskich (w tym istebniańskiego), które łączy z charakterystycznymi dla architektury polskiej lat 20–tych XX wieku elementami tzw. stylu zakopiańskiego.

Kurna Chata Kawuloka
Stary drewniany dom z 1863 r. pełen jest dawnych sprzętów gospodarstwa domowego i narzędzi, jakich w swym warsztacie używał Kawulok. W autentyczny sposób oddaje warunki, w jakich żyli mieszkańcy Istebnej w drugiej połowie XIX w. w. Niegdyś należał on do wybitnego folklorysty, wykonawcy instrumentów ludowych, muzyka, wyróżnionego nagrodą im. Oskara Kolberga – Jana Kawuloka.

Leśny Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Istebnej
Ośrodek dysponuje salą wykładową na 50 osób, wyposażoną w sprzęt multimedialny. Na piętrze znajduje się ekspozycja, ukazująca florę i faunę beskidzkich lasów. Ponadto na zwiedzających czekają makiety przedstawiające historię terenu, diorama rzeki, cały dział dotyczący ochrony przyrody oraz rentgen drzewa. Dla dzieci przewidziano ciekawe gry i zabawy m.in. można sprawdzić, jak czuje się borsuk w swojej norce, a także posłuchać gadającego drzewa.

Muzeum Jana Wałacha
Pracownia zbudowana została w 1922. W odległości 40 metrów od pracowni stoi drewniany dom Jana Wałacha. Pochodzi z ok. 1865 r., przebudowany w latach 1911–1912, o konstrukcji zrębowej, z dachem krytym gontem z charakterystycznym „wolim oczkiem”, przyczółkami i „kozubkami” w szczytach. Całość tego terenu, włącznie z budynkami, wpisana jest w rejestr zabytków.

Sanatorium na Kubalonce
Zabytkowy, funkcjonalistyczny zespół budynków powstał w 1937 roku tuż poniżej Przełęczy Kubalonka. Jego projektantami było dwoje architektów: Jadwiga Dobrzyńska i Zygmunt Łoboda. Uroczystego otwarcia sanatorium dokonał ówczesny prezydent Ignacy Mościcki, który był częstym gościem w Wiśle. Obecny wygląd zabudowań jest efektem zainicjowanej przez wojewodę Jerzego Ziętka rozbudowy, jaka miała miejsce w 1961 r.

Piesze szlaki turystyczne
Naturalnie Istebna ma też piesze szlaki turystyczne, które przez nią przechodzą. To trasy:
- Kiczory – Młoda Góra – Istebna Bucznik – Istebna Zaolzie – Chatka AKT na Pietroszonce – Schronisko PTTK Przysłop pod Baranią Górą – Barania Góra
- szlak turystyczny żółty Głębce – Przełęcz Kubalonka – Istebna Zaolzie - Koniaków