Program rówieśniczego wsparcia i działania poMOC jest skierowany do uczniów w wieku od 13 do 19 lat. To efekt badań ankietowych na temat sytuacji dzieci, które w ubiegłym roku przeprowadziło dąbrowskie stowarzyszenie.
- W ramach tego projektu chcemy zbudować grupę, nawet grupy liderskiego samorzecznictwa młodych w działaniu, wyposażyć ich w kompetencje, które pomogą im tak w codzienności szkolnej być sprawczymi, interweniować w ważnych dla siebie sprawach, ale też podejmować ważne dla siebie działania i inicjatywy - powiedziała nam prezeska Dopamina Lab Anna Dęboń.
W ramach projektu młodzi ludzie biorą udział w warsztatach i seminariach, podczas których rozwijają swoją wiedzę z zakresu praw człowieka, praw uczniowskich, partycypacji i ekologii oraz pomagania rówieśnikom w sytuacjach kryzysowych.
Drugim projektem jest Miejska Świetlica Przyrodnicza. Jest on skierowany do młodzieży, a jego hasło przewodnie to "Niech nauka idzie w las". Dlaczego? bo zajęcia odbywają się w terenie.
- Ten projekt jest o kryzysach psychologicznych, ale tez dużo o etyce, ekofilozofii, o tym jak zmienia się klimat, jak zmienia się świat. Dużo jest rozmów filozoficznych, bycia w przyrodzie - dodaje Anna Dęboń.
Projekt "Miejska świetlica Przyrodnicza" jest współfinansowany z dotacji Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Górniczej.