Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki

i

Autor: mat. pras. Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki rozpoczyna się w piątek, 11 sierpnia

Olimpiada nie z tej ziemi

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki 2023 na Śląsku. Wszystko co musisz wiedzieć

2023-08-10 10:17

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki rozpoczyna się w piątek, 11 sierpnia. Weźmie w niej udział 250 najzdolniejszych młodych entuzjastów astronomii – uczniów z 51 krajów świata.

Międzynarodowa Olimpiada z Astronomii i Astrofizyki 2023

Województwo Śląskie przez dziesięć dni będzie światowym centrum astronomii i astrofizyki. To wyjątkowe wydarzenie zgromadzi laureatów olimpiad krajowych w Planetarium – Śląskim Parku Nauki w Chorzowie oraz w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, gdzie uczestniczące zespoły będą zmagać się z zadaniami teoretycznymi oraz analizą danych, a także prowadzić obserwacje w zaawansowanym technologicznie planetarium.

Samo chorzowskie planetarium jest jednym z ciekawszych miejsc, które warto odwiedzić. Po czteroletniej przebudowie zostało otwarte w połowie ubiegłego roku. W jego nowych, interaktywnych przestrzeniach, głównie pod ziemią, można odkryć fascynujące ekspozycje poświęcone astronomii, meteorologii oraz sejsmologii.

Olimpiada nie z tej ziemi w Chorzowie

Uczestnicy olimpiady, mający przywilej zasiąść pod największym w Polsce ekranem sferycznym, będą mieli możliwość obserwacji nieba z wykorzystaniem zaawansowanego systemu projekcyjnego. Ukazane zostaną im gwiazdy w liczbie ponad 120 milionów, prezentowane przez analogowy rzutnik Goto CHIRON 3. Dodatkowo, na kopule wyświetlane będą obiekty przy użyciu dziesięciu rzutników pracujących w niesamowitej rozdzielczości 8K.

To nie pierwszy raz, kiedy Polska gości Międzynarodową Olimpiadę z Astronomii i Astrofizyki. W 2011 roku wydarzenie to miało miejsce w Katowicach, Chorzowie oraz Krakowie, a oceny były niezwykle wysokie.

Rzecznik urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, Sławomir Gruszka, podkreśla, że Polska jest jednym z założycieli tej olimpiady, a nasi reprezentanci regularnie zdobywają medale.

Tegoroczna edycja olimpiady to nie tylko wyzwania naukowe, ale także bogaty program wycieczek po województwie śląskim. Młodzi naukowcy będą mieć okazję poznać atrakcje i historię regionu.

Warto również wspomnieć, że uczestnicy olimpiady będą zakwaterowani w Zawierciu, a zespół sędziów oceniających zadania będzie pracować w Wiśle. Zgodnie z regulaminem zawodnicy nie będą mieli dostępu do internetu, co podkreśla charakter naukowy tego wydarzenia.

Uroczyste otwarcie 16. Międzynarodowej Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki odbędzie się już w najbliższy piątek w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/