Miasto Katowice rozdaje tytuły zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli. Wyróżni m.in. GKS Katowice i Jana Olbrychta

i

Autor: Paweł Szałankiewicz Miasto Katowice rozdaje tytuły zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli. Wyróżni m.in. GKS Katowice i Jana Olbrychta

Wydarzenia

Miasto Katowice rozdaje tytuły zasłużonych dla miasta i honorowych obywateli. Wyróżni m.in. GKS Katowice i Jana Olbrychta

2024-09-09 12:40

Już za dwa dni, 11 września w Pałacu Goldsteinów odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta Katowice. Miejsce sesji nieprzypadkowe, bo i wydarzenia w trakcie będą wzniosłe i dostojne. Radni tego dnia wręczą tytuły "Zasłużeni dla miasta Katowice". Nadane zostaną również tytuły „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”.

Kto zasłużył na tytuł "Zasłużonego dla miasta Katowice"?

Środa, 11 września będzie ważną datą w historii miasta Katowice. Tego dnia zostaną nadane tytuły „Zasłużony dla Miasta Katowice” oraz „Honorowego Obywatela Miasta Katowice”. W tym pierwszym przypadku miasto chce wyróżnić dwa podmioty: Konwent oo. Bonifratrów oraz GKS Katowice.

W pierwszym przypadku przyznanie tytułu "Zasłużonego dla Miasta Katowice" ma związek z jubileuszem z 150-lecia Bonifratrów w Bogucicach. Jak podkreślono w uzasadnieniu, dynamiczny rozwój przemysłu w drugiej połowie XIX wieku i związany z tym szybki wzrost ludności stworzyły potrzebę poprawy opieki opieki medycznej, a co za tym idzie, budowy szpitala. Na początku był przeznaczony dla górników pracujących w okolicznych kopalniach. W latach 1876/77 szpital walczył z epidemią tyfusu a w roku 1893 z epidemią cholery. Z czasem szpital rozwijał się o kolejne oddziały, w tym zakaźny, okulistyczny, laryngologiczny, chirurgiczny czy dermatologiczny. Choć szpital przechodził wiele zmian, nie tylko w zakresie medycznym, ale też organizacyjnym, to nieprzerwanie służył mieszkańcom Katowic i okolic. Jak podkreślono w uzasadnieniu, to dobry moment by wyrazić swoją wdzięczność za wysiłek i oddanie wszystkim, którzy przyczynili się do rozwoju placówki i jej działalności przez te lata. 

Czym zasłużył się GKS Katowice?

Wyróżnienie "Zasłużony dla Miasta Katowice" otrzyma klub  GKS Katowice. Zbiega się to z rokiem, kiedy piłkarska GieKSa wywalczyła awans do Ekstraklasy, a piłkarki odnoszą sukcesy w rozgrywkach ligowych. Jednak to nie tylko piłkarze i piłkarki stanowią o tożsamości klubu, bo przecież w poprzednim sezonie hokejowymi mistrzami Polski był właśnie GKS Katowice. W historii katowickiego klubu swoje piętno odcisnęli medaliści olimpijscy: zapaśnicy Roman Bierła, Jan Dołgowicz i Andrzej Supron oraz piłkarz Piotr Świerczewski. Sama sekcja zapaśnicza przywiozła zresztą 250 medali z imprez sportowych o najwyższej randze.

Wśród zasłużonych sportowców wymienia się m.in. tenisistkę Barbarę Krall-Olszę, pływaka Krystiana Langera, czy szermierzy, w tym Halinę Balon i Franciszka Sobczaka.  

Awans jest nasz! Wielka feta po awansie do Ekstraklasy ZDJĘCIA

Spektakularne sukcesy to mistrzostwo Europy pięściarza Henryka Średnickiego, czy mistrzostwo świata saneczkarki Barbary Piechy. To zjawisko niezwykłe nie tylko w skali kraju, lecz także na arenie europejskiej.  W ciągu 60 lat GKS Katowice stał się symbolem sportowej determinacji, pasji i odwagi. Warte podkreślenia, że wokół Klubu wyrosło potężne grono jego sympatyków, tworząc znaczącą i liczną społeczność kibicowską. Tym samym dzisiaj wielosekcyjny Klub, funkcjonując pod GKS GieKSa Katowice S.A., pozostaje ważnym elementem krajobrazu sportowego i społecznego Katowic, kontynuując swą sportową tradycję i angażując kolejne pokolenia w pasję do sportu - można przeczytać w uzasadnieniu. 

Honorowe obywatelstwo dla rzeźbiarza i polityka

W Pałacu Goldsteinów zostaną w środę, 11 września przyznane też honorowe obywatelstwa dwóm osobom. Pierwszym jest jest Zygmunt Brachmański, rzeźbiarz i medalier, który jest autorem m.in. pomnika Wojciecha Korfantego  Harcerzy Września 1939 w Katowicach. Z jego prac należy też wyróżnić obelisk Orłów Śląskich, który znajduje się w śródmieściu, czy popiersie Krystyny Bochenek w Centrum Kultury Katowice. Brachmański jest autorem ponad 2 tysięcy rzeźb i pomników oraz kilkuset medali. 

Honorowe obywatelstwo zostanie też przyznane urodzonemu w Rybniku Janowi Olbrychtowi. W czasie swojej politycznej kariery pełnił m.in. funkcję burmistrza Cieszyna, marszałka województwa śląskiego w latach 1999-2002, eurodeputowanym przez cztery kolejne kadencje aż do 2024, kiedy to zdecydował o nie kandydowaniu. Był też wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej, Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach czy Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.