Metropolia Śląska chce walczyć ze zmianami klimatycznymi. Mają powstać nowe miejsca pracy, górnicy się przebranżowią

i

Autor: Krzysztof Krzemińki

Metropolia Śląska chce walczyć ze zmianami klimatycznymi. Mają powstać nowe miejsca pracy, górnicy będą się musieli przebranżowić

2020-07-29 10:46

Czy stolica polskiego „czarnego złota”, stanie na czele przemiany ku neutralności klimatycznej? Jest to możliwe, bowiem Metropolia Śląska podjęła właśnie współpracę z EIT Climate-KIC i deklaruje radykalną redukcję emisji gazów cieplarnianych. Co to oznacza w praktyce?

Metropolia Śląska i EIT Climate-KIC podpisały list intencyjny. Metropolia neutralność klimatyczną ma uzyskać do 2050 roku. To będzie olbrzymie wyzwanie. Metropolia to bowiem region, w którym przoduje wydobycie węgla kamiennego. Polska jest zaś największym producentem tego surowca w Unii Europejskiej. W 2019 aż 95 proc. produkcji węgla kamiennego w UE pochodziło z Polski. Zmiany, na które stawia Metropolia, wiązać się będą z transformacją gospodarczą, energetyczną i społeczną. Finalnie mają doprowadzić do poprawy jakości życia mieszkańców regionu.

Współpraca Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii z EIT Climate-KIC i jego społecznością międzynarodową, pomoże połączyć siły lokalne poprzez m.in. wykorzystanie dostępnych instrumentów finansowych, fachowej wiedzy i narzędzi w celu zwiększenia innowacji klimatycznych w naszym regionie. Musimy myśleć o przyszłości w jakiej będą żyły kolejne pokolenia. To, co jest najważniejsze w tej chwili, to rozważne i ostrożne prowadzenie zmian, by móc budować wizję bezpiecznego, nowoczesnego, dobrze zorganizowanego i przyjaznego obszaru - mówi Grzegorz Podlewski, wiceprzewodniczący zarządu GZM.

Działania podjęte przez Metropolię i EIT Climate-KIC mają na celu budowanie neutralności klimatycznej regionu, a także wzmocnienie pozycji Metropolii jako lidera zmian w dziedzinie ochrony środowiska. Planowane działania to m.in. wypracowanie wspólnych rozwiązań mających na celu budowanie odporności regionu na zmiany klimatu poprzez współpracę w zakresie transportu, zarządzanie w administracji publicznej oraz wszelkie rozwiązania związane ze zwiększeniem pochłanialności dwutlenku węgla i poprawą jakości powietrza.

Sonda
Czy kopalnie na Śląsku powinny być zamykane?

Śląsk będzie regionem miast przyszłości. Powstaną nowe miejsca pracy

EIT Climate-KIC to organizacja założona i finansowana przez należący do Unii Europejskiej Europejski Instytut Innowacji i Technologii. Jest społecznością działająca w 24 krajach Europy i wraz z ponad 400 partnerami zajmuje się walką ze zmianami klimatycznymi poprzez wdrażanie innowacyjnych rozwiązań. EIT Climate-KIC razem z rządami, samorządami, mieszkańcami, przedsiębiorcami, organizacjami społecznymi i światem nauki projektuje rozwiązania, które mają przyczynić się do powstrzymania zmian klimatycznych, których konsekwencje są już odczuwalne na całym świecie.

Współpraca Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej z EIT Climate-KIC w ramach walki ze zmianami klimatycznymi ma też doprowadzić do stworzenia w regionie nowych miejsc pracy. Celem jest także stworzenie dialogu z mieszkańcami i lokalnymi przedsiębiorcami oraz nawiązywanie współpracy z nowymi partnerami, z którymi będzie można podjąć kolejne działania w ramach walki z kryzysem klimatycznym.

To nie pierwsza inicjatywa, którą EIT Climate-KIC podejmuje w województwie śląskim. Organizacja prowadzi także pionierski projekt „Rybnik 360” w ramach procesu Deep Demonstration, który w tworzenie strategii rozwoju angażuje bezpośrednio obywateli. Dzięki zastosowaniu nowatorskiej metody to właśnie mieszkańcy mają głos w decydowaniu o przyszłości miasta. To ewenement na skalę kraju i przykład do naśladowania dla innych miast. Rybnik, który kojarzony jest między innymi z rekordowym smogiem, chce w ciągu najbliższych lat ulec metamorfozie i cieszyć się mianem miasta przyszłości. EIT Climate-KIC kładzie podwaliny pod tę transformację i wspiera Rybnik w osiągnięciu zamierzonego celu.

Wakacje z dala od tłumów - śląskie