Wybrano ofertę na zakup autobusów wodorowych
Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia wybrała ofertę na zakup ośmiu autobusów napędzanych wodorem. Jedyną ofertę w przetargu złożyła firma PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy na kwotę 31,8 mln zł. Ta sama firma dostarczyła już autobusy wodorowe do Rybnika. Będą to pierwsze autobusy tego typu na ulicach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Cieszy fakt, że otrzymaliśmy ofertę, która mieści się w założonym budżecie - powiedział Kazimierz Karolczak, przewodniczący GZM, cytowany wkomunikacie Metropolii GZM. - Autobusy wodorowe łączą zalety autobusów elektrycznych, które są bezemisyjne, a także spalinowych, które mają większy zasięg i krótszy czas tankowania. To nowoczesne rozwiązanie w transporcie publicznym, które wkrótce będziemy mogli sprawdzić w praktyce - dodał.
Obecny przetarg to już drugie podejście Metropolii GZM do zakupu autobusów wodorowych. Poprzedni, zakładający zakup 20 autobusów z prawem opcji zakupu kolejnych 10, został unieważniony ze względu na oferowaną cenę paliwa, która znacznie przekraczała dostępne na ten cel środki finansowe.
Autobusy wodorowe wyjada na ulice już w 2025 roku
Oferta firmy PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy zakłada dostarczenie ośmiu ok. 12-metrowych autobusów napędzanych wodorem o nazwie handlowej NesoBus wraz z obsługą gwarancyjną. W pojazdach ma się pomieścić min. 85 pasażerów, z czego min. 25 na miejscach siedzących. Autobusy mają zostać dostarczone od października do 29 listopada 2025 roku.
Nowe pojazdy zostaną przekazane do eksploatacji spółkom PKM Tychy, gdzie będą obsługiwać linie 2, 21, 75, 137, 273 i 696, oraz PKM Katowice, gdzie obsłużą linie 46, 115 i 70. Zakup nowych pojazdów jest finansowany ze środków własnych GZM i dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Umowa na realizację zamówienia zostanie podpisana z wykonawcą w ciągu najbliższych tygodni.