MAYADY

i

Autor: MAYDAY

Legendarna impreza ponownie na Śląsku

MAYDAY w Katowicach już 10 listopada. Katowicki Spodek znów "odleci" przy muzyce techno!

2024-10-25 13:35

Przed nami prawdziwa gratka dla wszystkich fanów muzyki techno! Już 10 listopada 2024 r. w katowickim Spodku odbędzie się MAYDAY. To będzie 25. edycja tego wydarzenia - od 2000 roku, każdej jesieni fani muzyki techno „odlatują” wspólnie jednej nocy, pochłonięci wszechogarniającą muzyką i widowiskowym spektaklem świetlnym.

MAYDAY 2024 odbędzie się w katowickim Spodku już 10 listopada. To będzie jubileuszowa 25. edycja tej legendarnej imprezy. Fani muzyki techno i muzyki elektronicznej po raz kolejny przez całą noc będą się dobrze bawić przy najlepszych muzycznych brzmieniach. W końcu MAYDAY to nie tylko wydarzenie, to już jest społeczność! Organizatorzy tej edycji zapowiadają, że będzie ona wyjątkowa: nowatorska i ponadczasowa. Przypominamy, że MAYDAY pierwszy raz odbył się aż 25 lat temu w Berlinie.

Wszystko zaczęło się w Bielsku-Białej i klubu grającego muzykę techno. Prowadził go Jerzy Kupczak i to on jako pierwszy w Polsce sprowadził do niego WESTBAM. Występ legendy muzyki elektronicznej był początkiem muzycznej przyjaźni polsko-niemieckiej. Kiedy u naszego zachodniego sąsiada odbywał się kolejny MAYDAY, Jerzy Kupczak udał się pociągiem do Berlina, by przekonać jego organizatorów do polskiej edycji festiwalu. Nie było łatwo, ale wygrała siła perswazji, charyzma oraz pomysł na formułę, a także miejsce organizacji. Bo przecież Katowicki Spodek to kultowa arena. Futurystyczna bryła jednego z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce dobrze wpisała się w logo MAYDAY, symbolizując akietę. I tak, od 2000 roku, każdej jesieni fani muzyki techno „odlatują” wspólnie jednej nocy, pochłonięci wszechogarniającą muzyką i widowiskowym spektaklem świetlnym. Światowe gwiazdy, ale też przedstawiciele rodzimej sceny przyciągają na MAYDAY wielotysięczny, wielobarwny i zjednoczony we wspólnej zabawie fanatyczny tłum miłośników elektronicznych brzmień. Dlatego jubileuszowa edycja Festiwalu nie mogła odbywać się pod innym tytułem niż: 25 YEARS UNITED - komentują organizatorzy wydarzenia. 

Bilety

Bilety na to wydarzenie są do nabycia w sieci, m.in na stronie e-bilet.pl. Koszt wejściówki to 339,50 złotych. Impreza rozpocznie się o godzinie 17:00 i potrwa aż do 9:00 rano.

Niezwykła wystawa z okazji 25-lecia festiwalu MAYDAY

W Katowicach przy Rondzie Sztuki dziś (25 października) została zainaugurowana wystawa związana z 25-leciem Festiwalu MAYDAY, na której poznacie 25 faktów o Festiwalu. To historia legendarnej imprezy - od jej początku, aż do dnia dzisiejszego. Wystawa dostępna dla odwiedzających będzie do dnia imprezy, czyli do 10 listopada. Oto kilka pierwszych ciekawostek, które już teraz możemy Wam zdradzić na Eska.pl:

  • Made in Germany - pierwsza edycja MAYDAY odbyła się pod koneic1991 r. w Berlinie i była związania z akcją ratowania jedynego wtedy radia grającego techno. W imprezie uczestniczyło ok. 5 tysięcy fanów muzyki elektronicznej. Pomysł przyjął się tak dobrze, że od tego czasu impreza stała się cykliczną i jest uznawana, obok Love Parade, za jeden z największych festiwali muzyki elektronicznej w Europie. Pierwszy MAYDAY w Polsce odbył się w 2000 r. w katowickim Spodku. Edycja przyciągnęła 3000 uczestników, aby na kolejnej, drugiej, podwoić tę liczbę.Ewenement w skali świata - MAYDAY został założony w Berlinie przez DJ-a Westbama i jego spółkę Low Spirit Recordings. W 2007 r. Westbam sprzedał ją firmie I-Motion GmbH lecz nadal miał swój wkład w kształt i charakter imprezy. Ostateczne rozstanie nastąpiło w 2014 r., co nie oznacza brak udziału artysty w line upach MAYDAY. W Polsce, za organizację wydarzenia od samego początku odpowiada jedna i ta sama osoba – Jerzy Kupczak, który jako jedyny potrafił przekonać twórców do tego, aby Mayday został zorganizowany w innym kraju niż Niemcy. Dopiero w kolejnych latach impreza została zorganizowana m.in w Belgii, Holandii, czy na Węgrzech.
  • „Matka wszystkich imprez” - Właśnie tak nazywany jest MAYDAY – impreza muzyki elektronicznej z najdłuższą historią
  • w Polsce! Od samego początku wytycza standardy oraz niezmiennie budzi zachwyt. Stale inspiruje inne imprezy elektroniczne w naszym kraju. To MAYDAY rozpaliło w Polsce euforię do elektroniki. To entuzjazm i energia fanów sprawiły, że MAYDAY stało się nową kultura młodzieżową, a nawet stylem życia. Niezmiennie od 24 lat, co roku, od momentu podania pierwszych informacji o nowej edycji, dla wszystkich fanów MAYDAY zaczyna się wielkie odliczanie. Dzięki niezmiennej tradycji i unikalnej atmosferze, MAYDAY to już legenda, a jego wieloletnia historia i wyprzedane bilety podczas kolejnych edycji świadczą o ogromnym wpływie, jaki wywarł na polską scenę muzyczną.
  • Kultowa lokalizacja - Katowicki Spodek to jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych w Polsce, ikoniczna arena muzyczna, na której występowało wielu uznanych artystów z Polski i zagranicy, takich jak m.in. Sting, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Jean Michel Jarre czy Robbie Williams. Znana z doskonałej akustyki i ogromnej przestrzeni, która w trakcie MAYDAY wypełnia się po brzegi. Charakterystyczny, futurystyczny kształt świetnie komponuje się z klimatem techno i kulturą rave, nawiązując jednocześnie do korzeni i dobrze komponując się z motywem rakiety z logo MAYDAY.
  • Ćwierć miliona osób - To łączna publiczność MAYDAY na przestrzeni 24 lat. W każdej edycji festiwalu bierze udział kilkanaście tysięcy entuzjastów muzyki elektronicznej, czyniąc katowicki Spodek mekką miłośników techno. Dlatego jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem: „25 YEARS UNITED”, co podkreśla niezwykłą jedność, jaką tworzą uczestnicy wydarzenia. Wielu z nich jest na MAYDAY nieprzerwanie od pierwszej edycji.
  • 16 razy… …na MAYDAY wystąpił Westbam, co czyni go absolutnym rekordzistą w ilości występów. Organizacja wydarzenia w Polsce łączy się z pierwszym koncertem tego wykonawcy w naszym kraju w latach 90. Miał on miejsce w…Bielsku Białej, dzięki zaangażowaniu i determinacji organizatora MAYDAY Polska Jerzego Kupczaka.
  • Muzyczny lot w kosmos - Od pierwszej edycji logo MAYDAY przedstawia rakietę i stało się symbolem globalnej kultury rave, a dla wielu entuzjastów muzyki tego gatunku nawet motywem… na tatuaż. Przez lata zarówno napis MAYDAY jak i „rakieta” przeszły transformację. Od 2021 r. możemy podziwiać jego teraźniejszą wersję. Motyw statku powietrznego doskonale koresponduje z miejscem organizacji wydarzenia w Polsce – katowickim Spodkiem.
  • Niezapomniane hymny - MAYDAY to także specjalnie skomponowany utwór przewodni. W latach 2000 - każda polska edycja miała swój hymn, który nosił nazwę motta bieżącej edycji. “The Mayday Anthem” to pierwszy hymn, który okazał się w 1992 roku nakładem nieistniejącej już legendarnej wytwórni Low Spirit Recordings. Rok później Westbam oraz Klaus Jankuhn – współproducent utworów Westbama, powołali do życia projekt Members Of Mayday. Pod tą nazwą ukazywały się do 2013 r. kolejne hymny Mayday. Do najbardziej znanych należą tekie utwory jak: “We Are Different”, “Sonic Empire”, “Datapop”, “10 In 01”, “Culture Flash”, “Troopa Of Tomorrow” czy “Worldclub”.

  • Members of MAYDAY - Z projektu muzycznego tworzącego hymny na potrzeby MAYDAY Westbam i Klaus Jankuhn zapoczątkowali tradycję w postaci kulminacyjnego punktu każdej edycji. To 20 minutowy mix (w każdym roku inny) hymnów z wcześniejszych edycji. Nazwa Members of MAYDAY była używana od 2000 do 2013 r. Westbam, wraz z swoim odejściem, zabrał ze sobą prawa do nazwy, dlatego w 2014 r., tylko na jedną edycję, „Members of MAYDAY” zmienił nazwę na Masters of MAYDAY, aby w 2016 r. stać się Friends of MAYDAY

  • „300” - Dokładnie tylu artystów wystąpiło na MAYDAY przez 24 lata. Na festiwalu występują czołowe gwiazdy muzyki techno i innych gatunków elektronicznych, w tym legendy jak: Sven Väth, Chris Liebing czy Adam Beyer

  • Czarter dla wykonawców - Podczas pierwszych edycji MAYDAY w Polsce największym wyzwaniem był transport artystów do Polski. Siatka połączeń lotniczych była skąp, tanich linii nie było, a w Katowicach lądowały dwa samoloty… w tygodniu. Początkowo więc muzycy, którzy mieli wystąpić na MAYDAY, przylatywali lub przyjeżdżali do Berlina, a stamtąd zabierał ich wyczarterowany przez organizatorów samolot. Na lotnisko w Pyrzowicach podjeżdżał autokar, który zabierał wszystkich DJ-ów do hotelu. Samolot czekał na nich do rana, aby zabrać ch z powrotem do Berlina. Bilety lotnicze były tak kosztowne, że bardziej ekonomiczną opcją było wyczarterowanie jednego dużego odrzutowca

  • 10 000 noclegów... zarezerwowali organizatorzy MAYDAY przez 24 lata w związku z organizacją festiwalu. To pokoje dla artystów, ale także dla całej armii pracowników i podwykonawców, dzięki którym możemy każdego roku uczestniczyć w dopiętym na ostatni guzik wydarzeniu. Gdyby je zsumować i zarezerwować dla jednej osoby, to mogłaby ona zamieszkać w jednym hoteli przez… 20 lat

  • Święta data - Bez względu na dzień tygodnia, MAYDAY zawsze odbywa się 10 listopada, z uwagi na to, że dzień następny jest Świętem Narodowym, więc dniem wolnym od pracy, co umożliwia wielu uczestnikom zabawę do samego rana. Jedyne odstępstwa od tej daty nastąpiły w latach: 2013, 2014, 2015, tylko po to, aby MAYDAY wypadł w sobotę.

Więcej informacji na temat MAYDAY poznacie na wystawie przy Rondzie Sztuki, zaglądajcie!