Robert Zakrzewski, dyrektor CKE

i

Autor: Adam Jankowski/Polska Press/East News

Matura

Matura w tym roku będzie łatwiejsza? Dyrektor CKE zdradza szczegóły

2025-04-30 7:18

Matura 2025 rozpocznie się 5 maja. Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Robert Zakrzewski, uspokaja maturzystów. Egzamin ma być łatwiejszy niż pierwotnie zakładano, dzięki uszczupleniu wymagań podstawy programowej. Mamy szczegółowe informacje, czego nie będzie na maturze. Co jeszcze warto wiedzieć przed maturą?

Matura 2025 – co się zmieni? Dyrektor CKE uspokaja

Tegoroczna matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań podstawy programowej uszczuplonej o ok. 20 proc. Powinna być łatwiejsza niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - ocenił w rozmowie dyrektor CKE Robert Zakrzewski. Rekomenduje maturzystom, by na egzaminie uważnie czytali polecenia do zadań.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej przypomina, że tegoroczna matura przeprowadzona zostanie na podstawie wymagań zapisanych w podstawie programowej, a nie na podstawie wymagań egzaminacyjnych wprowadzonych w związku z pandemią COVID-19.

Jednocześnie pani minister edukacji wykreśliła z podstawy około 20 proc. wymagań, więc wydaje się, że powinna być łatwiejsza dla maturzystów niż ta, która oryginalnie miała być wprowadzona - mówi dyrektor CKE, Robert Zakrzewski.

Jakie tematy na maturze z języka polskiego?

Dyrektor CKE uchylił rąbka tajemnicy o o tematach na maturze z języka polskiego. Radzi, aby zanim maturzysta przystąpi do rozwiązywania zadań w teście "Język polski w użyciu", skupił się na wyodrębnieniu najważniejszych informacji z każdego tekstu nieliterackiego. W odpowiedziach należy unikać bezpośredniego cytowania – starać się formułować je własnymi słowami, aby pokazać, że naprawdę rozumie się treść.

W części testowej z języka polskiego zwróć szczególną uwagę na te zadania, które wymagają odwołania się do dwóch tekstów. Pamiętaj, aby w swoim uzasadnieniu wyraźnie nawiązać do obu – to bardzo istotne dla poprawności odpowiedzi. Oczywiście należy się też zastanowić, czy wszystkie słowa użyte w temacie wypracowania są zrozumiałe. Jeżeli nie rozumiesz, to wybierz inny temat - informuje Robert Zakrzewski.

Czy pamiętasz lektury szkolne z liceum? QUIZ Pytamy o treść i bohaterów
Pytanie 1 z 10
Nauczyciel w "Ferdydurke" Witolda Gombrowicza nazywał się

Matura z matematyki: poprawne rozwiązania zadań

Dyrektor CKE ma rade dla maturzystów i wskazówkę:

W przypadku egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym w zadaniach, które wymagają wykazania prawdziwości ogólnej własności, takiej jak na przykład podzielność, pamiętaj, aby przeprowadzić rozumowanie ogólne. Podstawianie konkretnych wartości liczbowych i formułowanie na tej podstawie ogólnych wniosków nie jest poprawnym sposobem rozwiązania takiego zadania. Tak jak w języku polskim także na egzaminie z matematyki należy czytać uważnie treść zadania, należy stosować się do poleceń, należy zwracać uwagę na tak zwane czasowniki operacyjne, które były użyte w poleceniu.

Rekomenduję też korzystanie z "Wybranych wzorów matematycznych na egzamin maturalny z matematyki", dlatego że dużo twierdzeń, wzorów, które mogą być pomocne w rozwiązaniu zadań znajduje się w tej broszurze. Należy zwrócić uwagę na poprawność przekształceń oraz obliczeń rachunkowych.

Oczywiście jak na każdym egzaminie należy czytelnie pisać swoje rozwiązanie. To rozwiązanie powinno być pełne, nie powinno się omijać istotnych obliczeń lub etapów rozumowania. Wiele błędów wynika z przepisywania do kolejnych linijek rozwiązywania wartości błędnie odczytanych.

Matura z języka angielskiego: zadania i odpowiedzi

Na egzaminach z języków obcych rekomendacje będą bardzo zbliżone do tych, które pojawiają się w egzaminach z języka polskiego czy matematyki. Przed przystąpieniem do zadania otwartego dotyczącego rozumienia ze słuchu uważnie przeczytaj polecenie – zazwyczaj znajdziesz w nim informację, czego będzie dotyczyć nagranie, którego wysłuchasz.

Jeszcze przed pierwszym odtworzeniem należy zapoznać się z treścią zadania, aby wiedzieć, na jakie informacje musisz zwrócić szczególną uwagę. Zadania są układane w kolejności zgodnej z przebiegiem nagrania, jednak w przypadku poleceń dotyczących np. głównej myśli tekstu mogą one obejmować dłuższy fragment, a nie pojedyncze zdanie.

Staraj się udzielać jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi, ściśle zgodnych z usłyszanym materiałem. Warto pamiętać, że każde nagranie odtwarzane jest dwukrotnie — przy drugim odsłuchu możesz upewnić się co do poprawności swoich odpowiedzi lub uzupełnić te luki, które wcześniej zostały pominięte.

Po zakończeniu odsłuchu koniecznie przeanalizuj swoje odpowiedzi pod kątem zgodności z poleceniem. Sprawdź także, czy twoja odpowiedź pasuje gramatycznie i logicznie do fragmentów tekstu przed luką i po luce. Na koniec upewnij się, że nie popełniłeś błędów ortograficznych, szczególnie w kluczowych wyrazach.

Śląsk Radio ESKA Google News