Chcesz dostać 300 zł? Musisz się pospieszyć
Tylko raz w roku możemy otrzymać specjalne świadczenie w ramach programu rządowego "Dobry start". Środki w wysokości 300 zł wypłacane są na dzieci uczące się w szkole aż do ukończenia przez nie 20. roku życia. Do 24. roku życia pieniądze będzie otrzymywać dziecko niepełnosprawne, cały czas uczące się. Warto się pospieszyć, bo termin składania wniosków mija 30 listopada 2023 roku.
Wnioski mogą składać rodzice dziecka, opiekun prawny dziecka lub opiekun faktyczny dziecka. Wniosek o świadczenie dla dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, składa rodzic zastępczy bądź osoba, która prowadzi rodzinny dom dziecka. Może go również złożyć dyrektor placówki opiekuńczo-wychowawczej.
Jak złożyć wniosek na "Dobry start"?
Wniosek o dodatek na artykuły szkolne należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie trzeba tam jednak stawiać się osobiście, a złożyć go można tylko i wyłącznie drogą elektroniczną. Dlatego też świadczenie będzie bezgotówkowe, realizowane przelewem na podane konto bankowe. Jeśli wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, pieniądze trafią na konto w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. Wniosek można złożyć za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego Emp@tia - empatia.mpips.gov.pl. Następnie podajemy następujące informacje:
- dane (wnioskodawcy) i dane dzieci, na które wnioskujesz o świadczenie "Dobry start",
- informacje o szkołach, do których uczęszczają dzieci,
- orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego albo zajęć rewalidacyjno-wychowawczych albo orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez KRUS (dotyczy dzieci, które w roku kalendarzowym, w którym rozpoczyna się rok szkolny, na który ubiegasz się o świadczenie "Dobry start", są w wieku od 21 do 24 lat),
- dokumenty potwierdzające sprawowanie opieki naprzemiennej nad dzieckiem (jeżeli dotyczy),
- dokument potwierdzający legalność pobytu cudzoziemca w Polsce.
Świadczenie nie przysługuje na dzieci dzieci uczęszczające do przedszkola oraz dzieci realizujące roczne przygotowanie przedszkolne w tzw. zerówce w przedszkolu lub szkole. Nie przysługuje on również studentom.