Liczniki LZO będą w każdym domu i mieszkaniu
W całej Polsce trwa wdrażanie inteligentnych sieci energetycznych. W ramach sieci w domu i mieszkaniu u każdego Polaka stare liczniki muszą zostać wymienione na inteligentne liczniki zdanego odczytu (LZO). Dzięki nowym urządzeniom możliwy będzie precyzyjny pomiar zużycia energii elektrycznej w czasie rzeczywistym, co pozwoli na lepsze zarządzanie zużyciem energii.
Zgodnie z unijnymi przepisami Polska zobowiązana jest do wdrożenia systemu inteligentnego pomiaru poboru prądu do końca lipca 2031 roku. Według planu do końca 2023 roku inteligentne liczniki miały zostać zamontowane u 15% odbiorców, do końca 2025 roku będzie to 35% odbiorców, do końca 2027 roku 65%, a w 2028 roku aż u 80%. W 2031 roku każdy Polak będzie musiał posiadać zamontowany licznik LZO.
Wymiany liczników prowadzone są przez operatorów energetycznych i odbywają się zgodnie z ustalonym harmonogramem. Wyjątkiem jest Energa, która przeprowadziła już wymianę liczników u ponad 80% swoich odbiorców. Do końca 2023 roku Tauron wymienił ponad 1,14 mln liczników, czyli u ok. 19% wszystkich swoich odbiorców, natomiast do końca 2025 roku liczba ta ma się zwiększyć do 2,1 mln.
Polecany artykuł:
Korzyści z posiadania inteligentnego licznika
Inteligentne liczniki zdalnego odczytu dają możliwość, aby na bieżąco monitorować realne zużycie energii m.in. w gospodarstwach domowych i jednocześnie eliminują ryzyko błędów odczytowych. Dzięki inteligentnym licznikom odczyt odbywa się zdalnie, a więc odbiorcy nie muszą udostępniać licznika pracownikom elektrowni lub samodzielnie podawać odczytu. Kolejną korzyścią jest szybkie wykrywanie awarii czy przerw w dostawie prądu przez operatora sieci.
- Liczniki zdalnego odczytu to dla naszych klientów szereg korzyści, przede wszystkim możliwość kontrolowania swojego zużycia energii. Nowe liczniki zapewnią również skrócenie czasu obsługi zgłoszeń i spraw klientów m.in. takich jak: odczyt licznika, zmiana grupy taryfowej czy podłączenie licznika po wyłączeniu oraz szybkiej i sprawniej identyfikacji i usuwania awarii dotyczących sieci i licznika. Uproszczeniu ulegnie również procedura zmiany sprzedawcy energii. Dla firmy to z kolei lepsze zarządzanie siecią energetyczną minimalizacja czasu przerw w dostawie zasilania, czy możliwość analizy jakości dostarczanej do klientów energii elektrycznej - powiedział Maciej Mróz, Wiceprezes ds. operatora w TAURON Dystrybucja.
Dzięki inteligentnemu licznikowi odbiorcy mają też możliwość skorzystania z nowej dynamicznej taryfy, która została wprowadzona od sierpnia br. Taryfa zakłada dynamiczne zmiany cen prądu wynikające z chwilowych cen energii elektrycznej na rynku. Oferta ta dostępna jest tylko dla odbiorców, którzy posiadają licznik zdalnego odczytu.
Kto musi wymienić licznik?
Do 2031 roku każdy, kto nie posiada licznika LZO, będzie musiał go wymienić. Wymiana jest bezpłatna dla odbiorców energii elektrycznej, o ile odbywa się zgodnie z ustalonym przez operatora harmonogramem. Na ogół nowe liczniki są instalowane u klientów, którym mija termin legalizacji obecnych liczników, oraz tych nowo przyłączanych do sieci. W przypadku ustalenia terminu wymiany licznika odbiorca jest zobowiązany do udostępnienia monterowi pomieszczenia, w którym znajduje się licznik energii, w celu przeprowadzenia jego wymiany. W zależności od operatora wymiana przeprowadzana jest przez montera operatora sieci elektrycznej lub pracownika zewnętrznej firmy.
W przypadku jeśli odbiorca energii nie chce czekać na planowy termin wymiany swojego licznika, może złożyć wniosek o jego przyśpieszenie na własne życzenie. Wiąże się to jednak z koniecznością pokrycia kosztów jego zakupu i montażu. Koszt takiej wymiany to ok. 400-450 zł.
Ile prądu zużywają urządzenia?
Sprawdź w poniższej galerii