Marsz Autonomii Śląska po raz kolejny przejdzie ulicami Katowic
Już w najbliższą sobotę, 12 lipca ulicami Katowice przejdzie Marsz Autonomii Śląska. Tegoroczna, 19. edycja wydarzenia będzie miała nieco inny charakter.
Dotychczas wydarzenie służyło manifestowaniu przywiązania do górnośląskiej tożsamości oraz zwracaniu uwagi na potrzebę wzmocnienia samorządności i dialogu w sprawie aspiracji mieszkańców regionu. Choć postulat autonomii nadal jest traktowany poważnie, tym razem organizatorzy chcą przede wszystkim poczuć wspólnotę i czerpać z niej radość, odpoczywając w ten sposób od politycznych sporów. Stąd właśnie wynika zmiana. Tegoroczna edycja ma mieć przede wszystkim charakter rodzinny. Ruch Autonomii Śląska zapraszają do wspólnego świętowania pokolenia Ślązaków i sympatyków regionu.
Zobacz zdjęcia z Marszu Autonomii Śląska 2024

Trasa Marszu Autonomii 2025. Atrakcje
W tym roku nowa też będzie trasa, która dotąd wiodła z katowickiego placu Wolności na plac Sejmu Śląskiego. Tym razem uczestnicy o godz. 12 wystartują z placu Sejmu Śląskiego i przejdą do parku Powstańców Śląskich, gdzie rozpocznie się rodzinny piknik.
Organizatorzy zapewniają, że znajdą się tam atrakcje dla wszystkich "młodych duchem". Dla dzieci mają być dmuchańce do zjeżdżania i skakania, darmowy popcorn i wata cukrowa. Każdy chętny będzie też mógł pomalować swoją twarz, zarówno przed marszem, jak i po nim. Po oficjalnych przemówieniach scenę przejmą gwiazdy śląskiego rapu. Wydarzenie uświetni DJ HWR, a na scenie zobaczymy takich raperów, jak Kieron, Jacenty Dżojcok, Patryk Chwieja / Fryna Entertainment oraz HK Rufijok.
Na pikniku będzie można poznać śląskie organizacje, swoje stoiska rozłożą m.in. SONŚ, REGIOS czy Stowarzyszenia Opowiadamy. Pojawią się wystawcy ze śląskimi gadżetami, książkami od śląskich wydawców i sprzedawców, jak Ajncla czy Silesia Progress. Organizatorzy zadbali też o obecność strefy gastronomicznej.
Marsz Autonomii i Dzień Górnośląski 2025 to doskonała okazja, by wspólnie celebrować bogactwo śląskiej kultury, historii i tradycji, w atmosferze radości i wspólnoty. Serdecznie zapraszamy – zachęca do udziału Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska.
Autonomia Śląska – krótka historia
Organizatorem Marszu Autonomii jest Ruch Autonomii Śląska, który w tym roku świętuje 35-lecie istnienia. Każdorazowo wydarzenie organizowane jest w okolicy 15 lipca. Data ta jest dla Ślązaków znamienna - 15 lipca 1920 roku uchwalono statut organiczny województwa śląskiego, nadający regionowi szeroką autonomię m.in. w kwestiach finansowych.
Autonomię regionowi nadał polski Sejm Ustawodawczy w obliczu zbliżającego się plebiscytu, który miał zdecydować o przynależności państwowej Śląska. Została ona ustanowiona mocą ustawy konstytucyjnej pod nazwą Statut Organiczny Województwa Śląskiego. Dokument nadawał regionowi szeroką autonomię w wielu dziedzinach życia – na jego mocy m.in. powołano Sejm Śląski, uchwalający własny budżet, który zasilał Skarb Śląski.
Autonomiczne woj. śląskie faktycznie przestało działać we wrześniu 1939 roku, wraz z okupacją niemiecką i przyłączeniem tych terenów do III Rzeszy. 6 maja 1945 roku komunistyczna Krajowa Rada Narodowa formalnie zniosła autonomię.