Majowe pielgrzymowanie do Piekar Śląskich ma długą tradycję i należy do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku – przed pandemią co roku brało w nim udział od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. wiernych.
W zeszłym roku, z powodu epidemii COVID-19, uroczystości na kalwaryjskim wzgórzu zastąpiła transmitowana w mediach i internecie msza św. w piekarskiej bazylice z udziałem nielicznej reprezentacji mężczyzn i zaproszonych gości. W tym roku 30 maja pielgrzymka powróci na Kalwarię, jednak z ograniczeniami. Nie będzie też – inaczej niż dotąd – pielgrzymek pieszych.
„Niestety, sytuacja epidemiologiczna w naszym województwie jest w dalszym ciągu niestabilna. Dlatego też liczbę pielgrzymów obecnych na piekarskim wzgórzu ograniczymy do 10 tys. osób, a wszystkich uczestników naszego modlitewnego spotkania będzie obowiązywała sanitarna profilaktyka, wyrażona dezynfekcją dłoni, zasłanianiem w plenerze ust i nosa maseczką oraz zachowaniem stosownego dystansu” – poinformował w ogłoszonym w niedzielę komunikacie abp Wiktor Skworc.
W odczytywanym podczas niedzielnych mszy zaproszeniu na pielgrzymkę, metropolita zaznaczył, iż w związku z wprowadzonym ograniczeniem liczy na „wyrozumiałość i mądrość pielgrzymów oraz dostosowanie się do wskazań służb kościelnych i cywilnych w imię najważniejszego imperatywu: miłości bliźniego i troski o zdrowie wszystkich i każdego”.
„Słowo zachęty do udziału w pielgrzymce kieruję w tym kontekście do osób zaszczepionych i tych, którzy pokonali w ostatnim czasie zakażenie koronawirusem” – napisał arcybiskup.
Tradycyjnie pielgrzymka odbędzie się w ostatnią niedzielę maja. Mszy św. będzie przewodniczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, który także wygłosi homilię.
„Razem z Maryją oddamy cześć miłosiernemu Bogu, prosząc go o oddalenie od nas epidemiologicznego zagrożenia oraz o przywrócenie osobom chorującym łaski zdrowia. Bożej Opatrzności powierzymy: ludzi pracy, samorządowców, kadrę naukową śląskich uczelni, młodzież i osoby rozeznające powołanie do służby kapłańskiej. Wdzięcznością i modlitwą otoczymy personel medyczny i wolontariuszy, a także dziadków, ojców i synów, współodpowiedzialnych za jakość życia moralnego i religijnego wielopokoleniowych rodzin Górnego Śląska” – czytamy w niedzielnym zaproszeniu na piekarską pielgrzymkę.
Bezpośrednią transmisję z uroczystości przeprowadzą: Telewizja Polonia i TVP Katowice oraz stacje radiowe: Radio eM i Radio Katowice. „Zapraszam więc serdecznie wszystkie pokolenia do wspólnej, rodzinnej modlitwy i duchowej łączności z pątnikami” – napisał abp Skworc.
Jak poinformował rzecznik Archidiecezji Katowickiej ks. dr Tomasz Wojtal, wierni chcący wziąć udział w pielgrzymce powinni wcześniej zgłosić się w parafiach, gdzie otrzymają specjalne opaski umożliwiające wejście do wyznaczonych sektorów. Pielgrzymi będą zobowiązani do zachowania dystansu i używania maseczek.
„Wydział duszpasterski katowickiej Kurii zachęca do pielgrzymowania indywidualnego i rodzinnego, szczególnie osoby zaszczepione i tych, którzy w ostatnim czasie pokonali chorobę. W tym roku nie planuje się organizowanie pielgrzymek pieszych” - powiedział ks. Wojtal.
Piekary Śląskie są ośrodkiem kultu maryjnego od kilkuset lat. Pierwsza pielgrzymka do słynącego z cudownych uzdrowień obrazu przybyła tam w 1676 r. Majowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców oraz sierpniowa pielgrzymka kobiet i dziewcząt do sanktuarium gromadzą co roku dziesiątki tysięcy wiernych i należą do najważniejszych wydarzeń religijnych na Górnym Śląsku.
Przez kilkanaście lat do Piekar pielgrzymował ówczesny metropolita krakowski Karol Wojtyła, który jako papież co roku kierował do piekarskich pielgrzymów swoje specjalne posłanie. W minionych latach wierni ze śląskich miast i miasteczek przybywali na piekarskie wzgórze najczęściej - zgodnie z tradycją - pieszo, zaś grupy z odleglejszych miejscowości docierały rowerami i autokarami. W ub. roku po raz pierwszy pielgrzymka nie odbyła się w tradycyjnej formule, a uroczystości ograniczono do mszy w piekarskiej bazylice.(PAP)