Śląskie: W tych miejscowościach jest najmniej lasów. W dwóch nie ma wcale

i

Autor: UM Piekary/GZM Śląskie: W tych miejscowościach jest najmniej lasów. W dwóch nie ma wcale

Ranking

Łyse pola, łyse lasy, te miasta nie są na leśne wczasy. Znalezienie hektara graniczy z cudem

Są miejscowości na Śląsku, o których można powiedzieć, że były może i w lesie, ale w innym mieście. Bo u siebie to widziały - parafrazując klasyk - las krzyży. Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia sklasyfikowała wszystkie miejscowości, które do niej należą, pod względem ilości lasów. I są takie dwie, gdzie nie ma ich wcale, a w kilku innych jest tyle, co kot napłakał.

Gdzie są zielone płuca Śląska? Nie w tych miejscowościach

Jeśli na Śląsku są miasta, gdzie las ściele się gęsto, to nie w tych, które prezentujemy poniżej. GZM dokładnie policzył, jak wygląda kwestia zalesienia wszystkich miejscowości należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Są takie, o których można spokojnie powiedzieć, że w sporej mierze mogą być zielonymi płucami Śląska, a przynajmniej płucami dla swoich mieszkańców. Nie o wszystkich jednak można tak powiedzieć, są bowiem takie miejscowości, czy miasta, gdzie lasów jest tyle, co kot napłakał. Dosłownie. 

Stan lasów, jakie podał GZM, dotyczy 2022 roku. Pokazują one dokładnie te miejscowości, gdzie lasów jest naprawdę sporo. Pokazuje również miasta, gdzie lasów nie ma wcale, albo prawie wcale. 

Miasta województwa śląskiego z najmniejszą ilością lasów

Jako dobry punkt odniesienia warto przytoczyć miejscowości w województwie śląskim, gdzie tych lasów jest naprawdę sporo. Łącznie w GZM znajduje się 65229,77 hektarów lasów. W ścisłej czołówce znajdują się następujące miejscowości: 

  1. Sośnicowice - 6730 ha lasów
  2. Katowice - 6584 ha lasów
  3. Rudziniec - 6228 ha lasów
  4. Dąbrowa Górnicza - 4645 ha lasów
  5. Kobiór - 3939 ha lasów

Warto przy tej okazji podkreślić, że część miast, gdzie nie ma ani jednego hekatara lasu, bądź jest ich niezbyt wiele, w 2022 roku wycinały całkiem sporo drzew, co w zestawieniu z ilością lasów jest jednak w ich przypadku dość dużą stratą. Te miasta to m.in.:

  • Czeladź - 371 wyciętych drzew
  • Świętochłowice - 494 wyciętych drzew
  • Radzionków - 102 wycięte drzewa
  • Siemianowice Śląskie - 166 wyciętych drzewa
  • Będzin - 940 wyciętych drzew [czołówka województwa śląskiego!]

W naszym rankingu miast z najmniejszą ilością lasów w Śląskiem zobaczycie, że w przypadku powyższych miast każda strata przyczynia się do tego, że tych lasów jest zwyczajnie jeszcze mniej. A w niektórych przypadkach mniej niż zero. 

TOP 10 miejscowości, gdzie jest najmniej lasów. W dwóch nie ma wcale