Łukasz Kohut chce wystawić w Sejmie śląski spektakl

i

Autor: Unsplash, Facebook/Łukasz Kohut

Wiadomości

Łukasz Kohut chce wystawić w Sejmie śląski spektakl. Rozmawiał już na ten temat z Szymonem Hołownią

Czy Śląsk wybrzmi w polskim Sejmie? Jest na to duża szansa. Europoseł Łukasz Kohut rozmawiał już z Szymonem Hołownią, nowym marszałkiem, na temat wystawienia spektaklu "Mianujom mie Hanka" właśnie w Sejmie. Przypomnijmy, że na to, kilka miesięcy temu, nie zgodziła się Elżbieta Witek z PiS-u.

Łukasz Kohut chce wystawić śląski spektakl w Sejmie. Będzie zgoda?

Bardzo możliwe, że już niebawem w Sejmie wystawiony zostanie spektakl "Mianujom mie Hanka" (w reżyserii Mirosława Neinerta), który mówi o śląskich losach, w których można odnaleźć echa rodzinnych opowieści. O to wszystko mocno zabiega europoseł Łukasz Kohut. 

Od razu po wyborze Szymona Hołowni na Marszałka Sejmu RP udałem się do Warszawy, by wręczyć prośbę o wystawienie spektaklu "Mianujom mie Hanka" Teatru Korez w polskim Sejmie. Zrobiliśmy to w Parlamencie Europejskim, slonsko godka i historia Śląska wybrzmiała 21 marca. Zrobimy to i w nowym, polskim Sejmie – napisał, w mediach społecznościowych, Łukasz Kohut. 

Premierę w Parlamencie Europejskim mogło zobaczyć ponad 200 europosłów i innych urzędników. 

Organizacja nie udała się natomiast chwilę później w Sejmie. Przypomnijmy, że była marszałkini, Elżbieta Witek, zakazała wystawienia śląskiego przedstawienia. "Uprzejmie informuję, że realizacja wspomnianego wydarzenia nie będzie możliwa" – w ten sposób posłanka Prawa i Sprawiedliwości odpowiedziała europosłowi, który stwierdził, że to "krzywdząca decyzja polityczna". Dodajmy tylko, że Łukasz Kohut zadeklarował, że pokryje koszty organizacji spektaklu. Potrzebował więc wyłącznie przestrzeni w budynku Sejmu. 

Dam znać, gdy tylko otrzymam oficjalną odpowiedź i wtedy podam Wam termin – dodał Kohut, który jednocześnie, we wspomnianym wpisie w mediach społecznościowych, zapowiedział, że będzie także debata o języku śląskim i nieuznanej śląskiej mniejszości etnicznej.