Co się zmieni na basenie w Burowcu?
W trakcie przerwy technologicznej firma odpowiedzialna za budowę obiektu wykona prace gwarancyjne i usunie bardziej skomplikowane usterki, które nie mogą zostać naprawione w trakcie funkcjonowania basenu. Ponadto wszystkie szatnie, natryski, niecki basenowe oraz zbiorniki wyrównawcze zostaną dokładnie umyte i zdezynfekowane, a woda będzie wymieniona na nową.
Proces spuszczania oraz ponownego napełniania wody będzie przebiegać stopniowo, aby uniknąć nadmiernych naprężeń w strukturze basenów. Wszystkie niecki wymagają wymiany około 1 000 m³ wody, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego tempa przeprowadzania tego procesu - tłumaczy Wojciech Grabarczyk, PR Manager w Katowickiej Agencji Wydawniczej.
Pierwszym etapem prac będzie przygotowanie systemów odpowiedzialnych za kontrolę i stabilizację parametrów wody. Po napełnieniu niecek uruchamiane są systemy filtracji i ogrzewania. Osiągnięcie odpowiedniej temperatury (27 stopni Celsjusza w basenie sportowym i 32 stopnie Celsjusza w basenie rekreacyjnym) zajmuje od pięciu do sześciu dni.
Następnie wodę poddaje się procesom uzdatniania, a po zakończeniu działań próbki wody przekazuje się do laboratorium w celu wykonania badań jakości. Uzyskanie wyników trwa około tygodnia. Dopiero wtedy basen może zostać otwarty dla klientów.
Jak długo potrwa przerwa technologiczna na Basenie Burowiec?
Przerwa potrwa około miesiąca, od 2 grudnia do nowego roku. Termin ten wybrano z rozmysłem – w okresie zimowym mniej osób korzysta z basenu. Ale ogólnie katowickie baseny cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców. Od otwarcia Brynowie (2020), Burowcu (2020) i Zadolu (2022) wszystkie trzy pływalnie odwiedziło już ponad 2,9 mln osób.