COVID

i

Autor: Archiwum

Źle się czujesz po covidzie? Masz kaszel, odczuwasz zmęczenie? To może być long COVID

Zespół pocovidowy dotyka aż 30 proc. pacjentów, również tych, którzy łagodnie przeszli zakażenie koronawirusem. Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu przeanalizował powikłania po COVID-19.

Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz kieruje zespołem, który prowadzi badania nad long COVID w ramach współpracy ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym i Śląskim Centrum Chorób Serca.

Objęliśmy badaniami 200 osób, które przebyły COVID-19 przynajmniej dwa miesiące wcześniej, dzieląc je na dwie grupy – chorych, którzy byli hospitalizowani oraz tych, którzy leczyli się w domach. Okazało się, że objawy zespołu pocovidowego występują u około 30 proc. pacjentów. Najczęściej są to kaszel, zmęczenie, kołatanie serca, zaburzenia węchu i smaku – wylicza kierownik Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu. 

Jerzy Jaroszewicz dodaje, że objawy występowały równie często u obu grup, natomiast nieprawidłowości w wynikach badań pulmonologicznych czy testów wydolnościowych były bardziej poważne w grupie chorych hospitalizowanych. Z kolei badania psychiatryczne i neurologiczne wykazały częste odchylenia w obu grupach. To lęk, depresja i bezsenność.

– Wiodącym powikłaniem psychiatrycznym i neurologicznym jest bezsenność, która utrzymywała się trzy miesiące po przebyciu COVID-19 u połowy wszystkich badanych pacjentów, bez względu na to, czy ich stan w trakcie zakażenia wymagał hospitalizacji czy przechodzili koronawirusa łagodnie – zauważa ekspert.

Czym jest long COVID?

Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia long COVID to stan, w którym najczęściej ujawnia się co najmniej jedna dolegliwość w okresie trzech miesięcy od wykrycia zakażenia wirusem SARS-CoV-2 lub podejrzenia tej infekcji. – Aby stwierdzić u pacjenta zespół pocovidowy, dolegliwości muszą trwać co najmniej dwa miesiące, a diagnostyka nie może wskazać innych przyczyn tych dolegliwości. Long COVID może trwać nawet ponad 12 miesięcy. Prowadzone badania wykazują, że niektóre ciężkie objawy mogą trwać dłużej i jest to na przykład duszność – wyjaśnia Jerzy Jaroszewicz.

Jak leczyć zespół pocovidowy?

Kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego i Hepatologii w bytomskiej „Jedynce” podkreśla, że diagnostyka powinna być ukierunkowana na zgłaszane dolegliwości: 

Ważne, aby nie wykonywać badań zbyt wcześnie, ponieważ po ciężkim przebiegu zakażenia koronawirusem każdy organizm jest osłabiony przez pewien czas. Nie zaleca się wykonywania rutynowych badań przesiewowych wszystkim chorym, a jedynie tym, którzy zauważyli niepokojące objawy takie jak m.in. duszność, pogorszenie tolerancji wysiłku, zaburzenia węchu i smaku, zaburzenia poznawcze czy żołądkowo-jelitowe.