Te spółki będą sprzedawać węgiel gminom
Rządowe Centrum Legislacji opublikowało na swojej stronie internetowej dwa projekty rozporządzeń ministra aktywów państwowych. Dotyczą one zakupu preferencyjnego paliwa stałego przez gospodarstwa domowe. W jednym z projektów określono ilość węgla dostępnego dla gospodarstw. Jak podaje interia.pl, mają to być w sumie 3 tony węgla, z czego 1500 kg ma trafić do gospodarstwa do końca tego roku, a kolejne 1500 kg będzie sprzedawane od 1 sty8cznia 2023 roku.
W drugim projekcie określono spółki, które będą uprawnione do tego, aby sprzedawać węgiel gminom. Mają to być: Polska Grupa Górnicza (PGG), PGE Paliwa, Węglokoks, Węglokoks Kraj, Tauron Wydobycie, Lubelski Węgiel "Bogdanka".
Senat proceduje ustawę dotyczącą sprzedaży węgla przez samorządy
Coraz więcej samorządów w Polsce prowadzi rozeznanie wśród mieszkańców dotyczące tego, ilu z nich będzie zainteresowanych kupnem węgla bezpośrednio od gminy. W ten sposób samorządy chcą ocenić, czy będzie warto taką sprzedaż uruchamiać. Obecnie ustawa o zakupie preferencyjnym węgla przez samorządy jest procedowana w Senacie. Dzięki niej samorządy będą uprawnione do sprzedaży węgla po preferencyjnej cenie 2 tys. zł za jedną tonę. Wcześniej gminy, spółki gminne oraz związki gminne będą mogły kupować węgiel od spółek w cenie 1,5 tys. zł za tonę.
Ustawa ma być głosowana przez Senat w czwartek, 27 października.