O dramatycznej sytuacji Leśnego Pogotowia w Mikołowie pisaliśmy na początku lipca. Ośrodek rehabilitacji dzikich zwierząt powstał 30 lat temu z inicjatywy Jacka Wąsińskiego, leśnika i pracownika Nadleśnictwa Katowice. Placówka działa na podstawie zezwolenia ministra środowiska. To jedna z pierwszych lecznic tego typu w Polsce i największa w woj. śląskim.
Ośrodek mieści w Kamionce, spokojnej dzielnicy domów jednorodzinnych i co roku przyjmuje pod opiekę blisko 2,5 tys. zwierząt. W ciągu wszystkich lat działalności Wąsiński uratował ok. 30 tys. pacjentów. Leśne Pogotowie nazywa "dziełem swojego życia". Niestety, trzy dekady jego pracy na rzecz zwierząt może zaprzepaścić rządowa inwestycja.
Chodzi o wariant W72 budowy Kolei Dużych Prędkości do Centralnego Portu Komunikacyjnego, który przebiega przez centrum Mikołowa i Kamionkę. Linia kolejowa ma przebiegać tuż obok ośrodka, co zdaniem Wąsińskiego jest jednoznaczne z zamknięciem ośrodka.
Część terenu ośrodka zostanie zabrana pod drogi techniczne. Wytną las, zaczną tędy jeździć ciężarówki, będzie ruch, hałas i kurz. To jest niemożliwe, żeby w takich warunkach prowadzić ośrodek. Zwierzęta potrzebują ciszy, spokoju, zieleni, naturalnego środowiska - mówił w lipcu w rozmowie z nami Wąsiński, który postanowił zawalczyć o przyszłość Leśnego Pogotowia.
Trwa zbiórka podpisów pod petycją, by uratować Leśne Pogotowie w Mikołowie. W Katowicach zaplanowano specjalne wydarzenie
W sieci ruszyła zbiórka podpisów pod petycją w sprawie "zaprzestania procedowania wariantu W72 Kolei Dużych Prędkości biegnącego przez centrum Mikołowa oraz Kamionkę". Przeciwnicy inwestycji podnoszą, że budowa linii będzie się wiązać z ogromną ilością wyburzeń i zdewastuje na zawsze walory przyrodnicze Doliny Jamny. Żądania skierowane są do premiera Mateusza Morawieckiego, pełnomocnika rządu Marcina Horały, wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka i prezesa zarządu CPK Mikołaj Wilda.
Do tej pory pod petycją udało się uzbierać ponad 17 tys. podpisów. Ale przeciwnicy liczą, że uda się pobić rekord i przekroczyć granicę 20 tys. głosów poparcia.
Dlatego w najbliższy poniedziałek 4 września na pl. Kwiatowym w Katowicach odbędzie się wydarzenie artystyczno-edukacyjne, połączone ze zbiórką podpisów. Spotkanie rozpocznie się o godz. 15 i potrwa do godz. 20.
Wydarzenie rozpocznie się od przemowy Jacka Wąsińskiego, założyciela ośrodka. Następnie dla zgromadzonych zaśpiewa bard piosenki poetyckiej Michał Łangowski. Podczas spotkania zostaną zaprezentowane leśne fotografie autorstwa Marka Kawińskiego, a także filmy z życia codziennego Leśnego Pogotowia.