KWK Rozbark w Bytomiu dostaje drugie życie. Kolejny budynek po kopalni będzie służyć mieszkańcom

i

Autor: UM Bytom KWK Rozbark w Bytomiu dostaje drugie życie. Kolejny budynek po kopalni będzie służyć mieszkańcom

Inwetycje

KWK Rozbark w Bytomiu dostaje drugie życie. Kolejny budynek po kopalni będzie służyć mieszkańcom

2025-01-21 10:01

W 2024 roku gmina Bytom przejęła kolejne obiekty po kopalni Rozbark od Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W poniedziałek, 20 stycznia zostały one oddane w dzierżawę Klubowi Sportowemu "Skarpa" Bytom, który przywróci im dawną świetność i nada zupełnie nowe funkcje.

Budynek dyrekcji KWK Rozbark odżyje

Kolejne obiekty po KWK Rozbark dostaną drugie życie. W poniedziałek gmina Bytom, która w ubiegłym roku przejęła kolejne obiekty od Spółki Restrukturyzacji Kopalń, oddała w dzierżawę budynek dawnej dyrekcji „Heinitzgrube”, czyli dawnej KWK Rozbark. Budynek na najbliższe 25 lat wydzierżawił Klub Sportowy "Skarpa" Bytom, który ponadto przeszedł w zarządzanie budynkami dawnej centrali telefonicznej oraz terenem wokół tych obiektów. Jak zapowiada Dobromir Bujak, prezes "Skarpy" Bytom, w budynku po dyrekcji KWK Rozbark powstaną m.in. Izba Tradycji, Izba Przyszłości i Mieszkanie Rozbarskie. W budynku po centrali telefonicznej mają natomiast powstać mieszkania socjalne. 

Budynki mają być wyremontowane i przystosowane do użytku do 2027 roku. W pochodzącym z około 1900 roku budynku dawnej dyrekcji KWK „Rozbark” powstaną: Izba Tradycji, Izba Przyszłości, Mieszkanie Rozbarskie, a także pomieszczenie, w którym będą się odbywały spotkania z uczestnikami realizowanych przez Skarpę Bytom projektów edukacyjnych. Z kolei budynek dawnej centrali telefonicznej zostanie przekształcony na mieszkania o charakterze socjalnym i społecznym, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb seniorów. 

Tereny po KWK Rozbark służą mieszkańcom Bytomia

To nie pierwsze obiekty, które są pozostałością po dawnej kopalni na Rozbarku, które dzisiaj służą mieszkańcom tego miasta. Dawna cechownia szybu "Bończyk" została zaadaptowana na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu "Rozbark" natomiast budynek maszynowni "Bończyk" jest dzisiaj częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych "Skarpy" Bytom. Jak dodaje miasto w swoim serwisie, obiekty dawnej Cechowni, maszynowni szybu „Bończyk”, mur oporowy oraz budynek administracyjny i dyrekcji powstawały na przełomie XIX i XX wieku. W 1886 roku powstał budynek administracyjny oraz mur oporowy od strony ul. Chorzowskiej, zaś w 1900 roku budynek dyrekcji przy ul. Tuwima.

W kolejnych latach powstały natomiast obiekty Cechowni – obecnie Teatr Tańca i Ruchu „Rozbark” /1907 rok/ oraz w 1911 roku budynek maszynowni szybu „Bończyk”, który obecnie jest częścią Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.