Kwalifikacja wojskowa

i

Autor: Hubert Hardy/REPORTER

Wiadomości

Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim 2025. Są terminy dla mężczyzn i kobiet

2025-01-25 17:26

Kwalifikacja wojskowa w województwie śląskim rozpocznie się w ustawowym terminie 3 lutego 2025 roku i potrwa do dnia 30 kwietnia 2025 roku. Wojewoda śląski ogłosił, że obejmie mężczyzn urodzonych w 2006 roku oraz kobiety kobiety urodzone w latach 1998–2006 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Stawienie się przed komisją wojskową jest obowiązkowe.

Kiedy odbędzie się kwalifikacja wojskowa 2025?

Kwalifikacja wojskowa w 2025 roku odbywa się będzie w terminach określonych przez rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej w dniach od dnia 3 lutego 2025 r. do dnia 30 kwietnia 2025 r. W województwie śląskim nastąpi po ogłoszeniu przez wojewodę śląskiego. W każdym mieście i powiecie terminy są inne, np. 

  • Kwalifikacja wojskowa dla miasta Katowice odbędzie się od 11 lutego do 4 kwietnia w budynku przy ul. Krakowskiej 136 od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 - 13:00.
  • Kwalifikacja wojskowa dla miasta Jaworzna odbędzie się od 3 marca do 24 marca w budynku przy ul. Inwalidów Wojennych 5 w godzinach od 7:30 - 14:00.
  • Kwalifikacja wojskowa dla miasta Mysłowice odbędzie się od 3 marca do 20 marca w budynku przy ul. Olbrychta Strumieńskiego 6 w godzinach od 6:45 - 13:15.

Szczegółowe dane dotyczące terminów kwalifikacji w poszczególnych powiatach i gminach znaleźć można na obwieszczeniach naklejanych na słupach ogłoszeniowych.

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej otrzymają wezwanie co najmniej na 7 dni przed stawieniem się przed powiatową komisją wojskową. 

Na czym polega kwalifikacja wojskowa?

Kandydaci stający przed komisją wojskową badani są w celu określenia przydatności do pełnienia służby wojskowej. W skład takiej komisji wchodzi lekarz, będący jednocześnie przewodniczącym komisji, psycholog oraz sekretarz komisji, a w jej pracach bierze również pielęgniarka lub ratownik medyczny. Komisja musi wszechstronnie określić ich stan zdrowia.

Na komisję wojskową należy się stawić z dowodem osobistym.

W trakcie badania przed komisją wojskową kandydaci rozbierają się do bielizny i wówczas lekarze badają ewentualne wady postawy lub deformacji, mogących wpływać na jego sprawność fizyczną, a także ewentualne choroby skóry.

Badanie jąder, odbytu lub prostaty jest dopuszczalne, ale tylko za parawanem i tylko wówczas, gdy komisja uzna taką procedurę za niezbędną, co zostaje odnotowane w protokole. 

Lekarze oceniają także słuch, drożność nosa oraz wzrok kandydata.

Lista chorób, które zwalniają z wojska

Zobacz w galerii zdjęciowej

Kogo obejmuje kwalifikacja wojskowa?

Osoby podlegające kwalifikacji wojskowej w 2025 roku są określone w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej.

Zgodnie z nim są to:

  • mężczyźni urodzeni w 2006 r.;
  • mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
  • osoby, które w latach 2023 i 2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej oraz osoby, które zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w ustawie o obronie Ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;
  • kobiety urodzone w latach 1998-2006, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawiły się jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2024/2025 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w ustawie o obronie Ojczyzny;
  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej;
  • osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłoszą się do kwalifikacji wojskowej.

Kto nie musi się stawić przed komisją wojskową

Można zwolnić z obowiązku osobistego stawiennictwa do kwalifikacji wojskowej osoby:

  • w stosunku do których orzeczono całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym na podstawie Ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2024 r. poz. 90 z zm.),
  • całkowicie niezdolne do pracy oraz niezdolne do samodzielnej egzystencji lub uznane za całkowicie niezdolne do pracy na podstawie Ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1631),
  • zaliczone do osób o znacznym stopniu niepełnosprawności albo o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności w rozumieniu przepisów Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44 z zm.),
  • w przypadku skutecznego doręczenia wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) orzeczenia albo wypisu z treści orzeczenia lub dokumentacji medycznej stwierdzającej tę niezdolność lub niepełnosprawność, na podstawie których można określić zdolność tych osób do służby wojskowej. W tym wypadku należy także poinformować szefa wojskowego centrum rekrutacji na piśmie albo za pomocą środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu art. 2 pkt 5 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2024 r. poz. 1513 z zm.) o tym doręczeniu.

Kategorie zdolności do służby wojskowej

Po odbyciu kwalifikacji kandydat otrzymuje kategorię zdolności do służby wojskowej, stopień szeregowego i zostaje przeniesiony do pasywnej rezerwy wojskowej. Nie oznacza to automatycznego przydzielenia do jednostki wojskowej.

Kategoria A

Zdolność do służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej, a także zdolność do odbywania służby zastępczej.

Kategoria B

Czasowa niezdolność do służby wojskowej, co oznacza przemijające upośledzenie ogólnego stanu zdrowia albo ostre lub przewlekłe stany chorobowe, które w okresie do 24 miesięcy od dnia badania rokują odzyskanie zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju.

Kategoria D

Niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk służbowych przeznaczonych dla terytorialnej służby wojskowej.

Kategoria E

Trwała i całkowita niezdolność do służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?