Kwalifikacja wojskowa 2024. W woj. śląskim wezwania ma dostać ok. 230 tys. osób

i

Autor: Wojska Obrony Terytorialnej

Wojsko

Kwalifikacja wojskowa 2024. W woj. śląskim wezwania ma dostać ok. 230 tys. osób

2024-03-04 10:21

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia. Wiadomo już, że w woj. śląskim wezwanie do stawienia się przed komisją lekarską otrzyma około 230 tys. osób. Kogo to czeka? Sprawdź!

Kwalifikacja wojskowa 2024 startuje 1 lutego

Około 230 tys. osób w woj. śląskim ma otrzymać wezwanie na komisję lekarską w związku z kwalifikacją wojskową 2024, która potrwa od 1 lutego do 30 kwietnia. 

Jak informuje Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach, „celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji (mężczyźni, którzy kończą w bieżącym roku 19 rok życia) oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a ukończyły 18 rok życia".

Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu (miasta na prawach powiatu) odpowiada starosta (prezydent miasta). Osoby podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej wzywane będą za pomocą wezwań, które będą doręczone na co najmniej na siedem dni przed wyznaczonym terminem komisji lekarskiej.

Kto otrzyma wezwanie na komisję lekarską?

1. Mężczyźni urodzeni w 2005 r.

2. Mężczyźni urodzeni w latach 2000–2004, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

3. Osoby, które w latach 2022-2023:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności, o którym mowa w art. 64 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej;

4. Kobiety urodzone w latach 1997–2005, posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 60 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie ojczyzny.

5. Osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej.

6. Osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.

Na komisję należ zabrać ze sobą:

  • dokument tożsamości
  • dokument potwierdzający wykształcenie
  • dokumentację medyczną

Kwalifikacja wojskowa to szereg procedur

Na czym polega kwalifikacja wojskowa?

  • sprawdzenie tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej
  • określenie zdolności fizycznej i psychicznej do służby wojskowej osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej – nadanie kategorii zdrowia: A, B, D lub E
  • wstępne przeznaczenie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do poszczególnych form obowiązku obrony oraz przyjęcie wniosków o przeznaczenie do służby zastępczej
  • wprowadzenie danych do ewidencji lub aktualizacja ewidencji wojskowej i przetwarzanie danych gromadzonych w tej ewidencji
  • przekazywanie informacji i promowanie służby wojskowej
  • wydanie zaświadczenia o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz o orzeczonej zdolności do służby wojskowej
  • nadanie stopnia wojskowego szeregowego i przeniesienie osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do pasywnej rezerwy.

W trakcie kwalifikacji wojskowej będzie możliwość zapoznania się z ofertą służby wojskowej. Udział w kwalifikacji to obowiązek obywatelski określony Konstytucją RP.

QUIZ. Wojsko Polskie przed laty i dziś. Co wiesz o naszej armii? Sprawdź swoją wiedzę
Pytanie 1 z 10
Kto był Naczelnym Wodzem Sił Zbrojnych w Polsce w czasie wojny bolszewickiej w 1920 roku?