Kalendarz imienin w Polsce
Imieniny to święto, w którym składamy życzenia swoim bliskim i przyjaciołom. Kalendarz imienin w Polsce jest wyjątkowy, bo do tych uroczystości jesteśmy przyzwyczajeni jak żaden inny naród w Europie. Dobrze wiedzieć, kiedy obchodzą imieniny także osoby, które mają rzadkie i niepopularne imiona. Jako, że w kalendarzu zazwyczaj imieniny występują kilka razy w roku, lepiej wcześniej ustalić termin uroczystości w kalendarzu. Ale życzenia z okazji imienin i tak warto złożyć. Z całą pewnością nikt się nie obrazi.
Kiedy obchodzone są imieniny? Ważny jest kalendarz imienin
Zgodnie zwyczajem, imieniny obchodzone są zazwyczaj w pierwszy dzień, w którym przypada święto patrona po urodzinach. I tak zgodnie z kalendarzem imienin, jeśli ktoś urodził się w marcu i nadano mu imię Marcin, wtedy imieniny powinny być obchodzone 13 kwietnia, bo to dzień imienin najbliższy daty urodzin. Ale niektórzy celowo imieniny obchodzą 11 listopada, bo wtedy przypada święto Św. Marcina.
Czy wiesz, kiedy obchodzić imieniny?
Rozwiąż poniższy quiz i pochwal się liczbą zdobytych punktów. Zachęć innych do rozwiązania quizu.
Najpopularniejsze imieniny w Polsce
Nawet osoby o tych samych imionach obchodzą imieniny w różnych terminach. Poniżej podajemy najpopulariejsze imieny w Polsce:
- 21 stycznia - imieniny Agnieszki
- 13 marca - imieniny Bożeny i Krystyny
- 19 marca - imieniny Józefa
- 15 maja - imieniny Zofii
- 24 czerwca - imieniny Jana
- 29 czerwca - imieniny Piotra i Pawła
- 25 lipca - imieniny Krzysztofa
- 26 lipca - imieniny Anny
- 19 listopada - imieniny Elżbiety
- 25 listopada - imieniny Katarzyny
- 6 grudnia - imieniny Mikołaja
- 24 grudnia - imieniny Adama i Ewy
Imieniny to zwyczaj obchodzenia dnia świętego lub błogosławionego z kalendarza liturgicznego katolickiego lub prawosławnego, którego imię nosi dana osoba. Jest to tradycja szczególnie popularna w Polsce, ale także obecna w innych krajach o silnych tradycjach chrześcijańskich.
Skąd się wziął zwyczaj obchodzenia imienin?
Dawniej nadawano dzieciom imiona świętych, których wspomnienie liturgiczne przypadało w dniu narodzin lub w najbliższych dniach. W ten sposób dziecko otrzymywało nie tylko imię, ale także duchowego patrona. Z czasem zwyczaj ten się utrwalił, a imieniny stały się okazją do świętowania i spotkań rodzinnych.
Te imiona są zakazane. Nie wolno ich nadawać dziewczynkom
Zobacz w galerii zdjęciowej