Tłumy na pogrzebie ukochanego proboszcza
Uroczystości pogrzebowe zgromadziły ogromną liczbę wiernych. Kościół wypełnił się po brzegi, a na zewnątrz ustawiono ławki i telebimy, by wszyscy mogli uczestniczyć w ostatnim pożegnaniu księdza. W ceremonii brali udział także górnicy z Kłobucka, których ksiądz Dymek był kapelanem.
Podczas mszy odczytano list od przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskupa Tadeusza Wojdy. – Śmierć księdza Grzegorza nie może w nas, ludziach wierzących, budzić nienawiści, ale powinna budzić chrześcijańskie przebaczenie. Głęboko wierzę, że Bóg obdarzy księdza życiem wiecznym – napisał hierarcha.
Życie i posługa księdza Grzegorza Dymka
W swoim kazaniu arcybiskup Depo przypomniał drogę życiową tragicznie zmarłego kapłana. Ksiądz Grzegorz Dymek pochodził z Sosnowca, gdzie ukończył liceum. W 1985 roku wstąpił do seminarium w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął w bazylice częstochowskiej.
Od 1994 roku pełnił posługę w Kłobucku, gdzie został skierowany do budowy nowego kościoła. Jego zaangażowanie i oddanie parafii sprawiły, że w 2010 roku mianowano go kanonikiem. Był także kapelanem górników, a w 2023 roku abp Depo konsekrował wybudowaną przez niego świątynię.
Arcybiskup Depo o współczesnych zagrożeniach
Podczas kazania arcybiskup Wacław Depo nie unikał kontrowersyjnych tematów. Wskazał na problemy, z którymi mierzy się Kościół w dzisiejszych czasach.
– Podkreśliłem wówczas kontekst czasów pełnych napięć i prób wiary, o których wspomina objawienie fatimskie. Próbują nie tylko zepchnąć Kościół do defensywy, lecz wręcz przejąć władzę duchową nad ludźmi. Czy dziś coś się na tym obrazie zmieniło? – pytał hierarcha.
Nawiązał również do zmian w systemie edukacji i wychowania dzieci, które jego zdaniem mogą prowadzić do ataków na Kościół. – Czy taki proces wychowania nowego człowieka, od przedszkoli po studia, poprzez pseudozdrowotną edukację, nie prowadzi do kolejnych brutalnych ataków na ludzi Kościoła? – pytał metropolita częstochowski.
W swoim wystąpieniu odniósł się również do zjawiska „odjanopawlenia”, czyli kwestionowania autorytetu św. Jana Pawła II. – Ci, którzy oszukują ludzi takimi programami wbrew woli rodziców, są już dzisiaj odpowiedzialni za zło, które się panoszy i uchodzi za normalność – podkreślił. Wspomniał także o walce z Muzeum Świętego Jana Pawła II w Toruniu, określając to jako „cenzurę narodowej pamięci”.
Pożegnanie i wspomnienia
W dalszej części uroczystości duchowni oraz bliscy wspominali księdza Grzegorza jako człowieka o wielkim sercu, oddanego Kościołowi i swoim parafianom. Jego tragiczna śmierć wstrząsnęła całą społecznością Kłobucka i pozostawiła głęboki smutek w sercach wiernych.
Rodzinie i bliskim zmarłego składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Zabójstwo księdza z Kłobucka – ustalenia śledczych
Sprawa brutalnego morderstwa księdza Grzegorza Dymka wstrząsnęła mieszkańcami Kłobucka i wywołała szerokie poruszenie w całym kraju. Prokuratura Okręgowa w Częstochowie prowadzi intensywne śledztwo, analizując każdy istotny wątek tej tragedii.
Podejrzanym o dokonanie zabójstwa jest Tomasz J., były policjant. Mężczyzna został zatrzymany i już 14 lutego przyznał się do zabicia duchownego. Mimo to odmówił składania szczegółowych wyjaśnień dotyczących motywów oraz przebiegu zdarzenia. Śledczy starają się ustalić, co dokładnie wydarzyło się feralnego dnia i dlaczego doszło do tej tragedii.
Kolejne istotne informacje pojawiły się po sekcji zwłok, która została przeprowadzona 17 lutego. Jak przekazał prokurator Piotr Wróblewski z Prokuratury Okręgowej w Częstochowie, wyniki potwierdziły wstępne ustalenia dokonane podczas oględzin na miejscu zbrodni.
– Duchowny został uduszony. Pobrane zostały również wycinki do badań histopatologicznych, a pełna opinia biegłego sądowego zostanie sporządzona dopiero po uzyskaniu wyników tych badań – poinformował prokurator w rozmowie z Super Expressem.