Mapa administracyjna

i

Autor: pexels

Zmiany na mapach

Kraków może zostać stolicą woj. śląskiego. Nowa propozycja podziału terytorialnego

2024-01-27 11:28

Trzy miasta ze statusem stolicy w nowym województwie śląsko-małopolskim i korekta granic obejmująca Oświęcim i Racibórz to szczegółowy plan reformy administracyjnej Polski. To opcja podziału województwa śląskiego według Instytutu Sobieskiego w raporcie pt. "Korekta układu województw – ku równowadze rozwoju" autorstwa dr. Łukasza Zaborowskiego.

Likwidacja województwa śląskiego i utworzenie województwa śląsko-małopolskiego to nie tylko zmiana nazwy. To przede wszystkim zmiana granic administracyjnych. Nowe województwo miałoby pozyskać Oświęcim i oddać Racibórz. Największa zmiana dotyczy jednak pozycji Katowic. Ale po kolei.

Instytut Sobieskiego opublikował raport pt. "Korekta Układu Województw – Ku Równowadze Rozwoju". W raporcie autor dr Łukasz Zaborowski przedstawia cztery warianty nowego podziału administracyjnego Polski, bo obecny z 1999 r. nie przystaje już do realiów i rodzi wiele problemów. Warianty to:

  1. Wariant I "minimalny” - to powściągliwa korekta obecnego stanu rzeczy z ograniczeniem powierzchni województw największych na rzecz mniejszych,
  2. Wariant II "umiarkowany” przewiduje uzupełnienie układu o województwa "jednoznacznie brakujące” 
  3. Wariant III "równoważący” to ograniczenie ośrodków metropolitalnych na rzecz wieloośrodkowych województw "pozametropolitalnych”,
  4. Wariant IV "makroregionalny” stanowi powrót do koncepcji dużych województw, jednak pozbawia on największe miasta funkcji administracyjnych szczebla wojewódzkiego.

Utworzenie województwa śląsko-opolskiego

Wariant I wydaje się najbardziej zachowawczy w skali całej Polski, jednak nie dla województwa śląskiego. Oznacza zasadnicze zmiany, które przedstawimy w punktach:

  • zmiana nazwy na województwo śląsko-małopolskie
  • Bielsko-Biała i Częstochowa otrzymują status ośrodka wojewódzkiego tak jak Katowice
  • Racibórz wraz z powiatem staje się miastem w województwie opolskim
  • Oświęcim wraz z powiatem staje się częścią województwa śląsko-opolskiego

Nowy człon w nazwie śląsko-małopolskiego czyni zadość staraniom podejmowanym od dawna przez regionalistów z małopolskiej połowywojewództwa - pisze autor dr Łukasz Zaborowski.

Podział administracyjny Polski

i

Autor: Instytut Sobieskiego

Jaka granica województwa śląsko-opolskiego?

Nowa nazwa województwa z całą pewnością jest docenieniem mieszkańców Zagłębia i Podbeskidzia, którzy nie utożsamiają się ani historycznie, ani kulturowo ze Śląskiem.

Przyłączenie Oświęcimia traktowane jest jako naturalnie przywiązanie tych terenów do Bielska-Białej. Celem jest przywrócenie całości regionów dużych miast. A oddanie Raciborza jako nie tyle osłabienie nowego województwa, co wzmocnienie województwa opolskiego. Odtwarza to układ sprzed roku 1975, zachowany w granicach diecezji opolskiej. Korzystnemu powiększeniu ulega najmniejsze województwo, wciąż tracące ludność. 

Najbiedniejsze miasta województwa

Zobacz w galerii

Trzy stolice województwa śląsko-małopolskiego

Gdzie będą się mieściły najważniejsze urzędy wojewódzkie nowego województwa? Według tego wariantu podziału administracyjnego Polski, Katowice i Częstochowa będą miastami równoważnymi. A to oznacza, że w obu powinny być tworzone urzędy samorządu wojewódzkiego i urzędy centralne.

Województwo śląsko-małopolskie ma mieć szczególny charakter, bowiem w obowiązującym ustroju dwubiegunowym Katowice - Częstochowa wyjątkowy status ośrodka wojewódzkiego ma być przyznany trzeciemu miastu w województwie, czyli Bielska-Białej. Taki „dodatkowy” ośrodek wojewódzki wprawdzie nie będzie siedzibą żadnego z głównych organów, ale przysługują mu wszelkie „wojewódzkie” przywileje w polityce rozwoju, w tym „koncesja” na budowę infrastruktury usługowej o znaczeniu wojewódzkim.

Jak Wam się podoba taka koncepcja powstania nowego województwa śląsko-małopolskiego? Napiszcie w komentarzach.

Gdzie leży Śląsk? Bardzo trudny QUIZ o granicach Śląska i województwa śląskiego

Pytanie 1 z 14
Czy Bielsko-Biała leży na Śląsku?