Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich został "podłączony" do smartfona [ZDJĘCIA, WIDEO, AUDIO]

2019-12-27 15:24

Wybierasz się na Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich nie zapomnij smartfona. Pod najwyższym punktem w granicach miasta pojawiła się tabliczka ze specjalnym kodem QR. Osoby, które go zeskanują, będą mogły wysłuchać bogatej informacji o kopcu i udać się w multimedialną podróż. Zobaczcie zdjęcia i wideo oraz posłuchajcie naszego podcastu na slask.eska.pl.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich został... podłączony do smartfona

Skanując kod QR na swoim telefonie tuż pod Kopcem Wyzwolenia można posłuchać bogatej historii symbolu Piekar Śląskich. Przygotowane zostały trzy wersje językowe: polska (z elementami śląskiej godki), angielska i niemiecka. Możliwość wysłuchania historii kopca powinna być szczególnie atrakcyjna dla osób spoza Piekar Śląskich, które często odwiedzają to miejsce, ale z pewnością i sami piekarzanie dowiedzą się czegoś nowego.

Kopiec Wyzwolenia "podłączony" do smartfona

Na obiekt można wjechać rowerem lub wejść po specjalnie przygotowanej ścieżce. Na szczycie znajduje się luneta przez którą można z bliska obserwować wyjątkową panoramę miasta. W bezchmurny, pogodny dzień szczęśliwcy mogą dostrzec zarys Tatr.

Ten nowy sposób promocji wiedzy o Kopcu Wyzwolenia jest jednym z działań piekarskiego Urzędu Miejskiego mających na celu upowszechnienie historii miasta. – W listopadzie obiekt promowaliśmy wspólnie z Narodowym Bankiem Polskim. Owocem współpracy jest wydana specjalna moneta o nominale 5 złotych na którym umieszczono Kopiec Wyzwolenia. Nasi mieszkańcy chętnie wymieniali tradycyjne 5-złotówki na te z wizerunkiem kopca. Od Nowego Roku każdy kto będzie dokonywał opłat w kasie Urzędu Miasta ma szansę odbierając resztę trafić na monetę z Kopcem Wyzwolenia- mówi Monika Pacukiewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piekarach Śląskich.

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich został usypany w latach 1932-1937 dla uczczenia 250. rocznicy przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń oraz z okazji 15. rocznicy przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski. Dziś traktowany jest jako symbolem walki o polskość i powstańców śląskich.