Koniec z polityczną agitacją na Jasnej Górze? Nowy regulamin będzie tego zabraniał

2020-06-30 9:12

Koniec z polityką na Jasnej Górze? Jest nowy regulamin dla organizatorów pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze. Czytamy w nim, ze zakazane będzie manifestowanie jakichkolwiek poglądów politycznych przed Cudownym Obrazem. Szczegóły na slask.eska.pl.

Jasna Góra, Częstochowa: Agitacja wyborcza w kościele? Minister przemawiała z ambony!

i

Autor: Biuro Prasowe Jasnej Góry/ Materiały prasowe Jasna Góra, Częstochowa: Agitacja wyborcza w kościele? Minister przemawiała z ambony!

Częstochowa. Agitacja wyborcza na Jasnej Górze? To będzie zabronione

Jest nowy regulamin Jasnej Góry podpisany przez przeora o. Samuela Pacholskiego. Regulamin będzie zabraniał politycznych wystąpień z ambony przed Cudownym Obrazem. Dlaczego to takie ważne? Bowiem w ostatnich dniach wokół tego niezwykle ważnego duchowo dla Polaków miejsca narosło sporo kontrowersji. Mamy na myśli konkretnie dwa zaskakujące wydarzenia. Najpierw - w połowie czerwca Biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego porównał Łukasza Szumowskiego i Mateusza Morawieckiego do ewangelistów. Natomiast kilkanaście dni później z ambony na Jasnej Górze przemawiała wicepremier Jadwiga Emilewicz, która Jasną Górę odwiedziła z okazji Dnia Przedsiębiorcy. Wygłosiła wówczas z ambony przemówienie, a jej przeciwnicy zarzucili jej agitację polityczną w kościele.

Po tych wydarzeniach postanowiono stworzyć nowy regulamin dla organizatorów pielgrzymek na Jasnej Górze. W nowym regulaminie możemy przeczytać m.in. o tym, że "Klasztor i sanktuarium na Jasnej Górze to miejsce święte, które pełni doniosłą rolę w życiu i posługiwaniu Kościoła w Polsce. Jest otwarte na ludzi wszelkich wyznań, na różnorodność grup społecznych, organizacji i zrzeszeń, z zachowaniem wzajemnego szacunku, a także poszanowaniem wiary i nauczania Kościoła katolickiego. Pierwszorzędnymi celami każdego tu przybywającego winny być: uczestnictwo w życiu liturgicznym Kościoła, oddawanie czci Matce Bożej, otwartość na głoszone w tym miejscu Słowo Boże i pragnienie nawrócenia".

Jak przedstawia się nowy regulamin Jasnej Góry? Oto 12 najważniejszych zasad:

  1. Organizacja pielgrzymek i innych wydarzeń na Jasnej Górze możliwa jest po otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza, ustaleniu terminu, ram czasowych oraz programu pobytu w sanktuarium.
  2. Organizatorzy pielgrzymek są uprawnieni do zapraszania na Jasną Górę władz państwowych oraz osób publicznych, tylko po konsultacjach z Kustoszem.
  3. Wydarzenia organizowane w sanktuarium nie mogą stanowić okazji do manifestowania jakichkolwiek poglądów politycznych oraz takich przekonań społecznych, które stoją w sprzeczności z nauczaniem Kościoła.
  4. Przepowiadanie Słowa Bożego w sanktuarium powinno być starannie przygotowane, ewangeliczne, kerygmatyczne, oparte na nauczaniu Kościoła i służyć pogłębieniu duchowości maryjnej. Nie może zawierać prywatnych poglądów głoszącego, szczególnie zaś odniesień politycznych i takich wątków społecznych, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Zasada ta dotyczy także innych wypowiedzi podczas liturgii.
  5. Jasnogórska Kaplica z Cudownym Wizerunkiem Matki Bożej jest miejscem przeznaczonym wyłącznie do sprawowania liturgii i głoszenia Słowa Bożego przez osoby duchowne. Wypowiedzi osób świeckich dopuszczalne są tylko w wypadku modlitwy, składania świadectwa, aktów zawierzenia lub konferencji ewangelizacyjnych, zaplanowanych przez Organizatora po wcześniejszym otrzymaniu wyraźnej zgody Kustosza.
  6. Przemówienia osób świeckich możliwe są w innych przestrzeniach sanktuarium, tylko poza czasem i miejscem liturgii. Lista przemawiających oraz ramy czasowe wystąpienia muszą zostać zaaprobowane przez Kustosza.
  7. Sanktuarium jest otwarte na wielość i różnorodność grup, będących przejawem żywotności Kościoła. Stanowczo zabrania się jednak propagowania na Jasnej Górze niechrześcijańskich postaw i ideologii, a w szczególności podziałów narodowych, wrogości, pogardy, rasizmu, ksenofobii, egoizmów, nacjonalizmów i fundamentalizmów [por.: Chrześcijański kształt patriotyzmu. Dokument Konferencji Episkopatu Polski przygotowany przez Radę ds. Społecznych].
  8. Zakazane jest na całym terenie sanktuarium organizowanie jakichkolwiek manifestacji, eksponowanie napisów i znaków propagujących partie lub ruchy głoszące poglądy sprzeczne z nauczaniem Kościoła katolickiego.
  9. Przygotowanie i prowadzenie wydarzeń artystycznych, jakiekolwiek zmiany w wystroju i organizacji miejsc, możliwe jest tylko po wyraźnej zgodzie Kustosza.
  10. Użycie materiałów pirotechnicznych lub emitowanie dźwięków o dużym natężeniu jest możliwe tylko za pozwoleniem odpowiednich władz, po uprzedniej zgodzie Kustosza.
  11. Prowadzenie transmisji, relacji, serwisów informacyjnych i fotograficznych, zapraszanie dziennikarzy, organizowanie konferencji prasowych i inne formy działalności medialnej możliwe są tylko po uzgodnieniach z Biurem Prasowym Jasnej Góry. Dziennikarze obsługujący wydarzenia na Jasnej Górze zobowiązani są do posiadania akredytacji.
  12. Klasztor lub inne upoważnione przez niego podmioty mogą utrwalać, transmitować i wykorzystywać obraz i dźwięk. Przebywanie na terenie sanktuarium jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na utrwalanie i wykorzystanie wizerunku.

Kluczowe są tu punkty nr 3, 4 i 5 regulaminu, które wprost zabraniają manifestowania poglądów politycznych na Jasnej Górze.

ZOBACZ także: Wybory prezydenckie 2020 w woj. śląskim. W Katowicach i Sosnowcu wygrał Rafał Trzaskowski [WYNIKI W MIASTACH I POWIATACH]

Gigantyczne kolejki do głosowania w Sosnowcu