Komunia w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim? Dyrektor CEKUŚ tego nie wyklucza

i

Autor: Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim

Komunia w Pałacu Donnersmarcków w Nakle Śląskim? Dyrektor CEKUŚ tego nie wyklucza

2023-02-21 14:53

Czy w Pałacu Donnersmarcków będą mogły odbywać się chociażby komunie? Nie jest to niemożliwe. Pałac chce się bowiem otworzyć się na wydarzenia komercyjne i możliwość wynajmu pomieszczeń.

Pałac w Nakle Śląskim otwiera się na wydarzenia komercyjne i wynajem pomieszczeń

Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim - zbudowany w połowie XIX wieku w stylu neogotyckim - być może w niedalekiej przyszłości stanie się wizytówką nie tylko powiatu tarnogórskiego, ale i całego regionu. Oczywiście - do tego potrzebne są środki finansowe, aby przeprowadzić pełną rewitalizację. 

W środku pałacu swoją siedzibę od 2013 roku ma tu Centrum Kultury Śląskiej. Nie tak dawno, bo w styczniu, zmienił się szef CEKUŚ. Kamila Paradowska została dyrektor tej placówki i zapowiedziała, że pałac chce otworzyć się na wydarzenia komercyjne i możliwość wynajmu pomieszczeń.

Pomysł, aby pałacowe sale przeznaczyć pod działalność komercyjną pojawił się po zakończeniu okresu trwałości projektu, dzięki któremu wnętrza pałacu zostały wyremontowane. Okres pandemii wstrzymał realizację pomysłu, ale już w 2021 roku na stronie Centrum Kultury Śląskiej pojawiła się oferta komercyjnego wynajmu sal oraz wyposażenia. Z uwagi na konieczność pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na statutową działalność Centrum Kultury Śląskiej komercyjna działalność, w tym wynajem sal i wyposażenia, jest według mnie podstawową formą dodatkowego pozyskiwania środków z źródeł zewnętrznych - mówi, w rozmowie z naszym portalem, Kamila Paradowska, dyrektor Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim. 

A jakie w środku pałacu mogłyby się odbywać uroczystości? Czy będzie istniała możliwość organizacji w tym miejscu np. wesela czy komunii świętej?

- Chciałabym skupić się na organizacji wydarzeń, których komercyjny charakter nie będzie podważał społecznego znaczenia i statusu Centrum Kultury Śląskiej. W związku z powyższym planuję nawiązać współprace z lokalnymi i ponadlokalnymi przedstawicielami edukacji, kultury, nauki i biznesu w celu stworzenia skutecznej promocji Centrum jako wyjątkowego miejsca do organizacji zarówno dużych wydarzeń o charakterze biznesowym, edukacyjnym czy kulturalnym, jak i bardziej kameralnych spotkań, szkoleń, warsztatów czy uroczystości rodzinnych - dodaje Paradowska.

Do organizowanych wydarzeń przedstawiciele Centrum Kultury Śląskiej będą podchodzić indywidualnie. Chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa zgromadzonych tu zbiorów czy trwających wystaw.

Żeby oferta komercyjna dla firm i osób prywatnych w Nakle Śląskim była jeszcze atrakcyjniejsza, konieczne są dalsze inwestycje. - W planach jest rozbudowa Centrum o pomieszczenia noclegowe oraz małą gastronomię. Jednak realizacja wyżej wymienionych założeń uzależniona będzie od możliwości pozyskiwania środków z źródeł zewnętrznych - odpowiada dyrektor Centrum Kultury Śląskiej.

Przypomnijmy, że pałac - wraz z otaczającym go parkiem - jest wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego i jest własnością starostwa powiatowego w Tarnowskich Górach.

Tak natomiast prezentują się wnętrza pałacu w Nakle Śląskim:

Oferta kulturalna będzie rozszerzona

Natomiast w temacie oferty kulturalnej Centrum w Nakle Śląskim, dyrektor zapowiada, że wydarzeń nie zabraknie. Zarówno tych znanych, jak i nowych. Oferta ma zostać bowiem rozszerzona, żeby dotrzeć jeszcze lepiej do różnych grup społecznych. 

Planuję kontynuację organizacji cyklicznych wydarzeń, przeglądów, koncertów, recitali, konkursów, które cieszyły się w poprzednich latach popularnością wśród odbiorców, jak również organizację nowych wydarzeń kulturalnych i eventów, będących odpowiedzią na potrzeby mieszkańców - dodaje.