Lekarze z GCZD przeprowadzili pierwszy tego typu zabieg w Polsce

i

Autor: Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (Facebook)

Katowice

Kolejny sukces śląskich lekarzy. U 3-miesięcznego chłopca dokonano przełomowej operacji

2023-10-04 9:33

Zespół lekarzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach podjął się niezwykle skomplikowanej operacji, która uratowała życie 3-miesięcznego Olka. Był to pierwszy w Polsce zabieg tego typu przeprowadzony u tak małego pacjenta.

Kolejny sukces śląskich lekarzy! Kardiochirurdzy z Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzili skuteczny zabieg rekonstrukcji rekonstrukcji mikrochirurgicznej tętnic płucnych połączony z korekcją wad wewnątrzsercowych u niespełna 3-miesięcznego dziecka. Była to pierwsza operacja tego typu w Polsce u tak małego pacjenta.

Wady tego typu przez wiele lat w ogóle nie były operowane ze względu na poziom skomplikowania. W przypadku Olka rokowania były bardzo niekorzystne. Tylko 10 proc. dzieci z taką wadą, u których nie przeprowadzono operacji, dożywa 10 roku życia.

To bardzo duże osiągnięcie naszych lekarzy, ponieważ tego typu zabiegi przeprowadzane są tylko w kilku ośrodkach kardiochirurgii dziecięcej na świecie. Szanse na kompleksowe leczenie w Polsce były dotychczas bardzo niewielkie. Mając na uwadze fakt, że stan niektórych dzieci urodzonych w Polsce nie będzie pozwalał na transport do szpitala zagranicznego, zespół Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka przygotowania do przeprowadzenia tej skomplikowanej operacji rozpoczął tak naprawdę 4 lata wcześniej. Poprzez cykl wyjazdów do kliniki w Stanford w Stanach Zjednoczonych nawiązano współpracę pozwalającą zaplanować każdy etap przygotowania do operacji i opieki pooperacyjnej - wyjaśnia dyrekcja Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.

Zabieg został przeprowadzony w grudniu 2022 roku. Szpital poinformował o sukcesie dopiero teraz, ponieważ operacja była skomplikowana, a mały pacjent wymagał długotrwałej obserwacji. Olek przebywa pod stałą kontrolą zespołu kardiologów oraz kardiochirurgów. W ostatnich dniach przeszedł specjalistyczne badania, które potwierdziły finalne powodzenie zabiegu. W kilkumiesięczny proces leczenia zaangażowany był zespół neonatologów, anestezjologów, kardiochirurgów i kardiologów oraz wyspecjalizowanych zespołów pielęgniarskich.

Najważniejsze wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/