Wiadomości

Kolejny sukces lekarzy z Gliwic. Wszczepili pacjentowi nowoczesny rozrusznik serca

2024-05-28 19:29

W Szpitalu Miejskim w Gliwicach przeprowadzono kolejny innowacyjny zabieg. Kardiolodzy wszczepili pacjentowi rozrusznik serca z najnowocześniejszym typem stymulacji.

Innowacyjny zabieg w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach

Kolejny wyjątkowy zabieg w Szpitalu Miejskim nr 4 w Gliwicach. Po raz pierwszy w historii placówki lekarze wszczepili pacjentowi rozrusznik serca z najnowocześniejszym typem stymulacji. Innowacyjny zabieg wiąże się z wieloma korzyściami dla pacjenta.

- Wyjątkowość tego zabiegu polegała na tym, że wszczepiliśmy pacjentowi rozrusznik serca z najbardziej nowoczesnym typem stymulacji, gdyż była to stymulacja układu umożliwiającego wytwarzanie i przewodzenie impulsów elektrycznych generujących fizjologiczne skurcze przedsionków i komór - tłumaczyła dr Anna Szajerska-Kurasiewicz ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

Do tej pory lekarze szpitala wszczepiali elektrodę do koniuszka prawej komory, a tym razem umieścili ją w lewej odnodze pęczka Hisa. Powoduje to, że impuls w sercu rozchodzi się najbardziej fizjologiczną z możliwych dróg, co ma duże korzyści dla pacjenta. W odróżnieniu od pacjentów, którym wszczepiono zwykłe rozruszniki serca, zniwelowano ryzyko wystąpienia objawów kardiomiopatii postymulacyjnej, czyli uszkodzenia serca.

- Jestem przekonana, że nasz pacjent już wkrótce będzie mógł powrócić do swojej aktywności życiowej, cieszyć się dużo lepszą formą i po prostu lepiej funkcjonować każdego dnia. Będzie oczywiście pod opieką specjalistów w naszej Poradni Stymulatorów i Kardiowerterów - podsumowała dr Anna Szajerska-Kurasiewicz.

Każdego roku na oddziale kardiologii Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach specjalistycznym leczeniem objętych zostaje ponad 2,5 tys. pacjentów.

Seria sukcesów gliwickiego szpitala

To nie jedyny sukces lekarzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach w ostatnim czasie. Zaledwie kilka dni wcześniej informowano o przeprowadzeniu pierwszego w Gliwicach zabieg wszczepienia specjalnego reduktora przepływu do zatoki wieńcowej, czyli tzw. reducera. Zabiegu dokonano u 70-letniego mężczyzny cierpiącego z powodu dolegliwości kardiologicznych.

Również w maju przeprowadzono pierwszy w województwie śląskim i jeden z nielicznych w kraju zabieg ablacji migotania przedsionków. Zabieg wykonano najnowocześniejszą metodą elektroporacji u 64-letniej pacjentki.