Będzie wielka zmiana dla kierowców? Komisja przygotowała projekt
Sejmowa Komisja ds. deregulacji przygotowała projekt "Ustawy o ograniczeniu biurokracji i barier prawnych". Zmienia on zapisy aż 28 obowiązujących obecnie aktów prawnych - m.in. Prawa o ruchu drogowym.
Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, to kierowcy będą mieli możliwość wycofania dowolnego pojazdu z ruchu nawet na cztery lata. To sprawi znaczne ograniczenie kosztów ubezpieczenia OC - nawet o 95 proc.!
- Proponowane zmiany wychodzą naprzeciw szerokim oczekiwaniom społecznym poprzez umożliwienie czasowego wycofania z ruchu dowolnego zarejestrowanego pojazdu. Dzięki temu również właściciele samochodów osobowych (ale także np. przyczep) będą mogli w sposób pełniejszy realizować przysługujące im prawo własności i czasowo wycofać z ruchu swój pojazd, a tym samym przede wszystkim ograniczyć koszty obligatoryjnego obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych - wyjaśnia Komisja Nadzwyczajna w uzasadnieniu wprowadzenia zmian.
Przypomnijmy, że w myśl obowiązującego art. 78a ust. 2 Prawa o ruchu drogowym "wycofaniu czasowemu, na wniosek podmiotów, o których mowa w ust. 1, podlegają zarejestrowane:
- samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 t;
- ciągniki samochodowe;
- pojazdy specjalne;
- autobusy;
- samochody osobowe w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji: a) w przypadkach, o których mowa w art. 81 ust. 11 pkt 1 lit. b oraz pkt 6, b) w przypadku wystąpienia szkody istotnej".
Wymienione wyżej pojazdy można czasowo wycofać z ruchu na okres od 2 do 24 miesięcy. Jest możliwe także przedłużenie tego okresu, ale okres wycofania nie może przekroczyć 48 miesięcy (liczy się to od dnia wydania decyzji o czasowym wycofaniu pojazdu). Wyjątkiem są samochody osobowe.
One mogą być obecnie wycofane z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy i to bez możliwości przedłużenia tego okresu oraz "nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia, w którym upłynął okres czasowego wycofania określony w ostatniej decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu".
Jeśli proponowane przepisy wejdą w życie, możliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu dowolnego pojazdu na okres maksymalnie czterech lat, gdyż projekt przewiduje uchylenie przywołanego powyżej ustępu.
Zniknąłby też obowiązek składania oświadczenia wymaganego w przypadku wycofywania z ruchu samochodu osobowego, a także późniejszego dodatkowego badania technicznego pojazdu. Szykują się więc poważne zmiany.
Oczywiście, czasowe wycofanie z ruchu nie zwalnia z obowiązku posiadania policy OC, ale w takim przypadku właściciel pojazdu może się ubiegać o zniżkę w wysokości nawet 95 proc. kwoty standardowego ubezpieczenia.
- Pozwoli to np. osobom, które przez znaczną część roku przebywają zagranicą albo korzystają z określonych pojazdów (np. kamperów, przyczep kempingowych) jedynie w okresie wakacyjnym poczynić znaczne oszczędności finansowe - czytamy w uzasadnieniu.