Cztery przypadki wariantu Delta koronawirusa wykryte zostały w Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu

i

Autor: Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu Cztery przypadki wariantu Delta koronawirusa wykryte zostały w Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu

Kolejne osoby zakażone indyjskim wariantem koronawirusa. Sosnowieckie Laboratrium Gyncentrum w czterech pobranych próbkach wkyryło alarmowy wariant Delta

2021-06-22 11:07

Cztery przypadki wariantu Delta koronawirusa wykryte zostały w Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu. Trzy próbki pochodzą z punktu mobilnego w Oświęcimiu, czwarta została pobrana od pacjentki w szpitalu w Katowicach.

Wszystkie próbki pochodzą z maja tego roku. Wyniki przekazano już do Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych w Katowicach i Krakowie oraz do Państwowego Zakładu Higieny.

- Wszczęte zostało dochodzenie sanitarno-epidemiologiczne i stacja bada źródło zakażenia, ewentualną transmisję tego wirusa. W dwóch przypadkach, które pochodziły z punktu mobilnego w Oświęcimiu podejrzewamy, że będzie to zakażenie dotyczące dwóch członków rodziny - powiedziała nam Emilia Morawiec z sosnowieckiego laboratorium.

Najczęściej zgłaszanymi objawami związanymi z koronawirusem w wariancie Delta są ból głowy, gardła oraz katar. Do tego dochodzą mdłości, utrata apetytu, słuchu oraz ból stawów. Łatwo jego objawy mogą być pomylone z przeziębieniem. Zdaniem naukowców za czwartą falę pandemii odpowiadać będzie właśnie wariant Delta.

Do tej pory naukowcy potwierdzili obecność w regionie kilku szczególnie niepokojących wariantów, takich jak Gamma (brazylijski), Delta (indyjski) oraz Alfa (brytyjski). Ten ostatni jest odpowiedzialny za  ok. 90%  identyfikowanych w badaniu zakażeń. 

- Istnieją liczne dowody na to, że za odnotowany w marcu i kwietniu br. gwałtowny wzrost zachorowań na COVID-19 w Europie i na Świecie odpowiedzialne są głównie nowe warianty SARS-CoV-2. Wśród licznych wariantów SARS-CoV-2 wyodrębniono tzw. warianty alarmowe (Variants of Concern, VOC), charakteryzujące się większą zakaźnością i cięższym przebiegiem zakażenia. Zaliczamy tutaj tzw. wariant brytyjski (B.1.1.7 z jego odmianą B.1.1.7+E484), wariant południowoafrykański (B.1.351), wariant brazylijski (P1) i wariant indyjski (B.1.617.2) - wyjaśnia prof. dr. hab. n. med. Tomasz J. Wąsik, Kierownik Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wariant brytyjski wykryto po raz pierwszy 15 lutego 2021 r. w powiecie mikołowskim i od tego czasu rozprzestrzenił on się znacząco wśród mieszkańców regionu. Na początku kwietnia w dwóch próbkach  pochodzących od mieszkańców Sosnowca i w jednej próbce pochodzącej od mieszkańca Mikołowa stwierdzono obecność  kolejnego wariantu alarmowego – wariantu brazylijskiego.

Od  początku pandemii w UE bezpośrednio z powodu COVID-19 zmarło ponad 700 000 pacjentów,  a w Polsce według oficjalnych danych ponad 75 000. 

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]"