Praca szuka człowieka do Kolei Śląskich
Koleje Śląskie szukają nowych pracowników. Niedawno odbyła się rekrutacja na konduktorów. Zatrudniono aż 30 nowych osób, dzięki czemu za kontrolę biletów w pociągach Kolei Śląskich odpowiada teraz 61 konduktorów i 60 młodszych konduktorów. Oczywiście to nie wszystkie zadania, jakie wykonują, bowiem odpowiadają również m.in. za odprawę podróżnych, nadzór nad ich bezpieczeństwem oraz udzielanie informacji.
Konduktorzy zresztą mają w Kolejach Śląskich bardzo prostą ścieżkę kariery. Przemysław Brych dziesięć lat temu rozpoczął właśnie pracę na stanowisku konduktora. Po pięciu latach został kierownikiem pociągu, a teraz jest dyżurnym ruchu. Najważniejsze w tej pracy, jak sam przyznaje, jest odporność na stres, umiejętność radzenia sobie z emocjami i komunikatywność.
Ale zdarzają się też zabawne sytuacje. Kiedyś na przykład przy obchodzie składu na stacji końcowej znalazłem w jednym z przedziałów tort ślubny. Takie mamy czasy, wszyscy jesteśmy zabiegani, ale w Kolejach Śląskich nic nie ginie. Każdy zagubiony przedmiot można odebrać - wspomina.
Jak podkreśla Patryk Świrski, prezes Kolei Śląskich, zatrudnienie to jedno, ale Koleje Śląskie szkolą też swoich nowych pracowników.
Na przykład obecnie prowadzimy rekrutację dla absolwentów szkół branżowych ze specjalnością mechanik-elektromonter. Po szkoleniu zawodowym będą mogli zostać rewidentami taboru - wyjaśnia.
Praca w Kolejach Śląskich: na jakie stanowiska szukają?
Koleje Śląskie nie kończą z rekrutacją i teraz szukają m.in. maszynistów, którzy po 298-godzinnym kursie, na który składają się m.in. zajęcia teoretyczne i praktyczne, będą mogli znaleźć zatrudnienie właśnie w śląskiej spółce. Zresztą stanowisk do obsadzenia w KŚ jest całkiem sporo, bowiem śląski przewoźnik aktualnie poszukuje pracowników na następujące stanowiska nie tylko związane bezpośrednio z obsługą taboru kolejowego:
- Komisarz odbiorczy
- Maszynista pojazdów trakcyjnych
- Mechanik taboru
- Eletronik
- Rewident taboru
- Zwrotniczy
- Starszy Specjalista ds. realizacji i rozliczania projektów unijnych
- Specjalista ds. Dokumentacji
- Naczelnik Zespołu Informatyki
- Specjalista ds. komunikacji
Koleje Śląskie prowadzą również rekrutację dla absolwentów branżowych szkół średnich dla mechaników czy elektromonterów z możliwością odbycia szkolenia zawodowego na stanowisko rewident taboru.
Ile można zarobić w Kolejach Śląskich?
Koleje Śląskie w swoich ofertach dostępnych na ich stronie zapewniają, że oferują m.in.
- Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.
- Zatrudnienie w stabilnej Spółce o ugruntowanej pozycji na rynku.
- Możliwość bezpłatnego podróżowania pracowników pociągami Kolei Śląskich.
- Możliwość rozwoju zawodowego oraz doskonalenia umiejętności.
- Nagrody jubileuszowe.
- Możliwość korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (m.in. dofinansowanie do wypoczynku pracowników oraz do wypoczynku zorganizowanego dzieci pracowników, karty aktywności sportowych MultiActive).
- Możliwość korzystania ze zniżek na przejazdy pociągami pasażerskimi na terenie kraju dla pracowników.
- Możliwość korzystania z biletów i zniżek na zagraniczne koleje i towarzystwa promowe w ramach Zrzeszenia FIP.
- Dodatkowy dzień wolny od pracy z okazji „Dnia Kolejarza".
No dobra, a ile można tam zarobić? Koleje Śląskie, jak każda sprawnie funkcjonująca spółka na polskim rynku, w ofercie pracy przedstawia wszystkie warunki i wymagania wobec nowego pracownika, ale o tym, ile można na danym stanowisku zarobić, nie wiadomo. Tej dość kluczowej w dzisiejszych czasach kwestii Koleje Śląskie nie podają.