Akcja „Kocham Rudą Faunę” to już szkolna tradycja. - Bez niej nie wyobrażamy sobie walentynek. To inicjatywa, która ma przypomnieć, że miłością możemy obdarzyć nie tylko drugiego człowieka, ale również bezdomne zwierzęta, które szczególnie zimą potrzebują naszego ciepła i pomocy – wyjaśnia Ewa Chromik, koordynatorka akcji i nauczycielka w I Liceum Ogólnokształcącym w Rudzie Śląskiej.
– W tym roku również postanowiliśmy zaprosić do współpracy zaprzyjaźnione szkoły podstawowe, jednak z powodu pandemii zmieniliśmy formułę tego wydarzenia. Coroczne spotkania ze specjalistami w dziedzinach dotyczących zwierząt planujemy zastąpić wykładami on-line z wykorzystaniem platformy, z jakiej korzysta szkoła, realizując naukę zdalną – dodaje.
Wśród osób, które poprowadzą wykłady i spotkania on-line, będą m.in.: Marlena Drapalska-Grochowicz - doktorantka Wydziału Prawa UŚ i opiekunka Koła Naukowego Praw Zwierząt, a także Magdalena Michałek – psycholog i behawiorystka.
W ramach akcji „Kocham Rudą Faunę” przewidywane są również konkursy dla dzieci i młodzieży - fotograficzny dla uczniów klas młodszych pod hasłem „Każdy myśli, że ma najwspanialszego zwierzaka na świecie. I każdy ma rację”, dotyczący idei humanitarnego traktowania zwierząt oraz literacki przeprowadzony w dwóch grupach wiekowych (klasy 4-6 i 7-8). Na tym jednak nie koniec. Organizatorzy przygotowali także zajęcia dla uczniów klas najmłodszych (1-3) wspomagające naukę w zakresie języka polskiego, które zostaną poprowadzone metodami aktywizującymi z udziałem zwierząt. Zajęcia poprowadzi nauczyciel polonista, któremu będzie towarzyszył przeszkolony pies. Spotkania odbywać się będą zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W ramach akcji dzieci i młodzież będą miały również okazję do wirtualnej adopcji zwierzaka z rudzkiego schroniska „Fauna” oraz zbierania rzeczy, których potrzebują psy i koty tam przebywające. Ich lista została uzgodniona z zarządem schroniska. W tym roku zwierzaki czekają na: różnej wielkości transportery, środki dezynfekujące (woda utleniona, Rivanol, Octenisept), środki czystości (płyny, mleczka, a także wiaderka, miotełki, gąbki).
- Warto dodać, że w naszej akcji każdego roku uczestniczą nie tylko uczniowie i nauczyciele, ale także rodzice. Na tym jednak pomoc potrzebującym zwierzętom się nie kończy. W naszym LO, a także w naszych rudzkich podstawówkach, mamy wielu wolontariuszy, którzy pomagają w schronisku. Dlatego wsparcie trwa przez cały rok. Cieszy mnie to, że młodzi ludzie tak chętnie angażują się i chcą pomagać – podkreśla Ewa Chromik.
Akcja potrwa do końca lutego. Oprócz I Liceum Ogólnokształcącego włączyły się w nią: Szkoła Podstawowa nr 3, Szkoła Podstawowa nr 28, Szkoła Podstawowa nr 30, Szkoła Podstawowa nr 35 i Szkoła Podstawowa nr 41. Po zakończeniu akcji nagrodzone prace fotograficzne będzie można podziwiać na wystawie umieszczonej na pierwszym piętrze rudzkiego Urzędu Miasta.
Żródłó: UM Ruda Śląska