Kobieta w samochodzie

i

Autor: pixabay

Kobiety są lepszymi kierowcami. Przyczyną jest inny mózg

2023-03-08 8:53

Kobiety są znacznie lepszymi kierowcami niż mężczyźni. Według danych Inspekcji Transportu Drogowego, jeżdżą ostrożniej, kulturalniej i przestrzegają ograniczeń prędkości. Specjaliści odkryli, skąd to się bierze. Ich zdaniem przyczyną jest inna budowa mózgu.

Kobiety za kierownicą

Kobiety są zdecydowanie lepszymi kierowcami od mężczyzn. Takie wnioski można wysnuć na podstawie danych, które podał Inspektorat Transportu Drogowego. Dowody wskazują, że ryzyko uczestniczenia w wypadku - w przeliczeniu na 1 km podróży - jest dla kobiet 2 do 4 razy niższe niż dla mężczyzn. Znacznie rzadziej prezentują różne formy zachowań ryzykownych takich jak zajeżdżanie drogi, podejmowanie gwałtownych manewrów, jazdę na zderzaku czy wykonywanie wulgarnych gestów.

Skąd się to bierze? Przyczyna tkwi w mózgu.

- Różnice w budowie mózgu kobiet i mężczyzn przekładają się na odmienny sposób przetwarzania informacji i reakcji. Dzięki wyższemu poziomowi estrogenu, który gwarantuje lepsze funkcjonowanie czołowych płatów mózgu, kobiety wypadają lepiej w testach pamięci przestrzennej, koncentracji, podzielności uwagi, a także - co istotne - znajomości przepisów. Sprawia to, że jeżdżą ostrożnie i częściej stosują się do kodeksu drogowego - dodaje dr Ewa Odachowska-Rogalska, psycholog transportu z ITS.

Według danych ITS, męski styl jazdy, charakteryzujący się brawurą w prowadzeniu pojazdów, przyjmują czasami młode kobiety. Mimo to wyliczenia ITS wskazują, że kobiety powodują jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, mężczyźni natomiast – raz na 4,7 mln km.

"Kobiety są bezpieczniejszymi kierowcami również dlatego, że rzadziej poszukują zachowań wywołujących silne doznania i zwykle wykazują niższą tendencję do podejmowania ryzyka. Zdając sobie sprawę z tego, iż zachowanie takie wymaga dużej odporności i niższej wrażliwości, panie rzadziej podejmują decyzje, które narażałyby je i innych uczestników ruchu na tak znaczne koszty emocjonalne" - dodał Instytut Transportu Samochodowego.

Wypadki z udziałem kobiet

Dane Inspektoratu Transportu Drogowego znajdują potwierdzenie w statystykach policyjnych.

Rok 2022 na polskich drogach to 72 proc. wypadków spowodowanych przez mężczyzn i nieco ponad 23,2 proc. przez kobiety. Panie w zeszłym roku spowodowały 4511 wypadków, w których zginęło 181 osób, a rannych zostało 5395. Spowodowały również 69321 kolizji.

Jeżeli chodzi o mężczyzn, to w zeszłym roku spowodowali 14111 wypadków, w których zginęły 1433 osoby, a 16615 zostało rannych. Panowie spowodowali też 199185 kolizji.

- Statystyki pokazują, że panie są bardziej bezpiecznymi kierowcami. Kobiety są posiadaczkami ponad 40 proc. praw jazdy kategorii B, mimo to w ubiegłym roku spowodowały niespełna 24 proc. wypadków drogowych i 22,7 proc. kolizji. Panie o wiele rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi (11,2 proc.). Mężczyźni są odpowiedzialni za śmierć na drodze osiem razy częściej niż kobiety – poinformowała kierownik Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS Maria Dąbrowska-Loranc.