Klub Leśniczówka w Parku Śląskim świętuje 40-lecie. I robi to z przytupem
Leśniczówka Rock'n'Roll Cafe to niewątpliwie wyjątkowe miejsca na mapie naszego województwa. To jeden z najstarszych klubów muzycznych w Polsce, który od 40 lat skupia wokół siebie wybitnych muzyków, plastyków, poetów i ludzi sztuki. Znajduje się w samym centrum Parku Śląskiego, leżącego na granicy Chorzowa i Katowic. Takie położenie sprawia, że klub ma niepowtarzalny klimat, który jest nieosiągalny dla innych klubów muzycznych w kraju.
To miejsce przesiąknięte rock'n'rollem i bluesem - to nawet nie podlega dyskusji. Tu tworzyli i występowali wszyscy wielcy polskiej sceny bluesowej i rockowej. W Leśniczówce swój ostatni koncert dał sam Rysiek Riedel.
W tym roku Leśniczówka obchodzi okrągły jubileusz (działa nieprzerwanie od 1983 roku). Dlatego też będzie się sporo tu działo. Z zaplanowanych wydarzeń ucieszą się zarówno fani rocka, jak i miłośnicy muzyki metalowej czy nawet rapu. Świętowanie będzie obchodzone z przytupem.
W maju i czerwcu zapowiedziano naprawdę sporo koncertów. Za nami m.in. występ formacji 4 Szmery, która specjalizuje się w kowerowaniu utworów legendarnej australijskiej formacji AC/DC, ale przed nami - zdecydowanie więcej.
W Chorzowie w najbliższych tygodniach zagrają także chociażby: KSU, Tides from Nebula, Nocny Kochanek, Flapjack czy Decapitated. Pełną rozpiskę publikujemy poniżej:
Leśniczówka - krótka historia
40 lat temu - zapomniane miejsce zaszyte w parkowej głuszy w Chorzowie - ożyło. Powstał bowiem Dom Pracy Twórczej Śląskiego Jazz Clubu.
- Przede wszystkim o sile tego miejsca stanowiły nie aranżowane i nie kończące się jamsessions, w trakcie których rodziły się rzeczy naprawdę wielkie i ulotne. Część z nich zapisana jest na taśmach i spoczywa w archiwach “Leśniczówki” – kiedyś i dla nich nadejdzie przychylny czas. Przez całe lata 80. klub był swoistym azylem dla niechcianego wówczas pokolenia muzyków związanych z ruchem “Silesian Sound” - to fragment opisu Leśniczówki na stronie internetowej.
To właśnie tutaj szlifował formę legendarny SBB. W Leśniczówce ponadto zarejestrowana została płyta "Modlitwa Bluesmana w pociągu" - koncertowe wydawnictwo Jana Skrzeka i zaprzyjaźnionych muzyków (całość została poświęcona pamięci Ryśka Riedla; występ miał miejsce 1 listopada 1997 roku).
NAJWAŻNIEJSZE WIADOMOŚCI ZE ŚLĄSKA