Wycieczka szkolna

i

Autor: pixabay

Pieniądze

Każdy uczeń wyjedzie na darmową wycieczkę szkolną. Wystarczy wniosek

Wyjazd na wycieczkę szkolną będzie darmowy w nowym roku szkolnym. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło nabór wniosków w programie "Podróże z klasą". W ciągu pierwszych 12 minut od uruchomienia systemu o godz. 10.00 zarejestrowano 2273 wnioski. Na pełne sfinansowanie mają szanse wycieczki, które trwają od dwóch do pięciu dni.

Wycieczki szkolne są obowiązkowym elementem programu każdej szkoły. Do tej pory niektórzy uczniowie z przyczyn ekonomicznym byli tej przyjemności pozbawieni. W Ministerstwie Edukacji Narodowej powstał program "Podróże z klasą", dzięki któremu wycieczki będą darmowe. Trzeba jednak spełnić kilka warunków i zdecydowanie się pospieszyć. Właśnie uruchomiono nabór wniosków, który zakończył się ogromnym sukcesem.

W ciągu pierwszych 12 minut od uruchomienia systemu o godz. 10.00 zarejestrowano 2273 wnioski o dofinansowanie wycieczek szkolnych w ramach przedsięwzięcia Podróże z klasą wyczerpując przeznaczoną pulę środków w kwocie 60 mln zł – podało w środę MEN na platformie X.

Listen on Spreaker.

Kto może wziąć udział w programie wycieczek szkolnych Podróże w klasą?

Program "Podróże z klasą" skierowany jest do szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jego celem - jak mówiła ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiadając uruchomienie programu - jest przede wszystkim zachęcenie młodzieży do udziału w kulturze.

Jakie są warunki otrzymania dofinansowania do wycieczki szkolnej?

W ramach "Podróży z klasą" dofinansowaniu w 100 proc. podlegają wycieczki trwające od 2 do 5 dni. To warunek najważniejszy.

Kolejne warunek związany jest z programem wycieczki. W ramach dwudniowej wycieczki uczniowie muszą odwiedzić przynajmniej dwie instytucji kultury, np. muzea, teatry, filharmonie, miejsca pamięci, centra naukowe; w przypadku wycieczki trzydniowej - trzy instytucje, itd.

Jakie dofinansowanie do wycieczki szkolnej?

Na organizację wycieczki szkolnej przewidziane jest dofinansowanie z ministerialnego programu Podróże z klasą. Wycieczka dwudniowa może zostać sfinansowana do 20 tys. zł, trzydniowa – do 30 tys. zł, czterodniowa – do 40 tys. zł, pięciodniowa – do 50 tys. zł. W wycieczce musi wziąć co najmniej 10 uczniów, a łączny koszt zakwaterowania i wyżywienia uczestnika wycieczki nie może przekroczyć kwoty 250 zł na dobę.

Ze środków pochodzących z dotacji mogą być finansowane tylko wydatki uwzględnione w kalkulacji kosztów wycieczki, w tym: koszty przejazdu, bilety wstępu, zakwaterowanie, wyżywienie i ubezpieczenie uczestników wyjazdu. Jeżeli kwota dotacji pokrywa całkowicie koszty wycieczki, o których mowa wyżej, nie jest wymagany wkład własny, przy czym koszt prowizji podmiotu zewnętrznego organizującego wycieczkę (np. biura turystycznego) może być sfinansowany wyłącznie ze środków własnych wnioskodawcy.

Kiedy trwa nabór do programu Podróże z klasą?

Nabór wniosków rusza 19 czerwca 2024 r. o godz. 10.00. i będzie prowadzony w trybie ciągłym do wyczerpania środków finansowych. Decyduje data złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku. Formularz elektroniczny składa organ prowadzący. Na finansowanie programu w 2024 r. przewidziana jest łączna kwota 60 mln zł.

Na wycieczki uczniowie pojadą w nowym roku szkolnym 2024/2025, od września do grudnia.

Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?

Pytanie 1 z 10
Na start coś łatwego. Zamek na zdjęciu to:
Quiz. Jak dobrze znasz dolnośląskie zamki? Rozpoznasz je po zdjęciu?