Katowice

Katowicka izba wytrzeźwień jest coraz częściej "odwiedzana". Część z pacjentów trzeźwieje tam nawet po kilka razy

Statystyki nie dają złudzeń. Na izbę wytrzeźwień w Katowicach trafia coraz więcej pacjentów. Co jeszcze bardziej martwi, dużą część stanowią "stali bywalcy", którzy izbę odwiedzili już więcej niż raz.

Rosną statystyki pobytów w katowickiej izbie wytrzeźwień

Miejska Izba Wytrzeźwień w Katowicach znajduje się przy ul. Macieja w dzielnicy Załęże. Okazuje się, że obecny rok może być rekordowy pod względem ilości przyjętych pacjentów. Katowicka izba wytrzeźwień jest coraz częściej „odwiedzana”.

Jak dowiadujemy się z materiałów przygotowanych dla Komisji Polityki Społecznej Rady Miasta Katowice, Miejska Izba Wytrzeźwień w Katowicach tylko w pierwszym półroczu 2024 roku przyjęła 3781 pacjentów. Jeśli takie tempo przyjęć się utrzyma, na koniec roku liczba ta może wynieść nawet 7 tys. Dla porównania podczas całego 2023 roku przyjęto tam 4945 pacjentów i był to najwyższy wynik od trzech lat. Niewiele więcej pacjentów odnotowano tylko w 2020 roku - było to 5008 pobytów.

Wzrost tegorocznych statystyk nie wziął się bez powodu. Od 2024 roku katowicka izba wytrzeźwień na mocy porozumienia międzygminnego przyjmuje też nietrzeźwych z dowiezień z terenów Mysłowic i Tychów. Do 30 czerwca br. odnotowano 615 pobytów osób z Tychów oraz 299 pobytów osób doprowadzonych z Mysłowic.

Wzrasta też ilość pobytów wielokrotnych. Jest to niepokojące, ponieważ okazuje się, że niektóre osoby trafiają na izbę więcej niż jeden raz. W pierwszym półroczu bieżącego roku liczba pobytów wielokrotnych to 492. W poprzednich latach w ciągu całego roku odnotowane pobyty wielokrotne mieściły się w granicach 600-700.

W tym roku najczęściej na izbę wytrzeźwień trafiały osoby w wieku od 35 do 50 lat (40,78% wszystkich pobytów). Nieco mniej, bo 34,55%, stanowiły osoby w wieku powyżej 50 lat. Młodzi dorośli w wieku od 25 do 35 lat przebywali na izbie w 18,57% wszystkich pobytów. Pozostałe kilka procent to osoby w wieku od 18 do 25 lat (5,42%) oraz osoby nieletnie (0,25%)

Zdecydowanie częściej katowicką izbę odwiedzają mężczyźni - w tym roku odnotowano już 3327 pobytów, niż kobiety - 454 pobyty w 2024 roku. Jest to tendencja stała w ostatnich latach.

Tak wygląda Miejska Izba Wytrzeźwień w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia.

Kto trafia na izbę wytrzeźwień?

Na izbę wytrzeźwień trafiają osoby będące w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem sieją zgorszenie w miejscach publicznych, zagrażają swojemu życiu lub zdrowiu oraz życiu lub zdrowiu innych osób. Jeśli jest to konieczne, takim osobom jest udzielana pomoc medyczna do czasu odzyskania przez nich pełnej sprawności psychicznej, czyli aż wytrzeźwieją.

Pobyt w katowickiej izbie wytrzeźwień nie jest bezpłatny. W każdy przypadku pobierana jest opłata w kwocie 343,54 zł. Wpłaty można dokonać w kasie, całodobowo na izbie wytrzeźwień lub przelewem na rachunek bankowy.