Historia

Katowice z połowy XX wieku przypominają amerykańskie filmy gangsterskie

2024-12-04 14:20

Takie Katowice pamięta już niewielu mieszkańców tego miasta i województwa śląskiego. Wiele zdjęć z połowy XX wieku jest jak żywcem wyjętych jeśli nie z filmów gangsterskich, to na pewno polskich filmów z tamtego okresu. Co ważne, wiele zdjęć prezentuje znane do dziś miejsca, choć wiele szczegółów się zmieniło.

Katowice na starych zdjęciach to jak filmowe kadry

Katowice to największe miasto pod względem liczby ludności w województwie śląskim. Nie bez przyczyny jest stolicą tego regionu. To też miasto o burzliwej historii, jak zresztą wiele miast w Śląskiem. To dość młode miasto, które prawa miejskie otrzymało 1865 roku, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1598 roku. Rozwój przypadł na moment, kiedy do Mysłowic Katowice doprowadziły linie Kolei Górnośląskich. W latach międzywojennych miasto stało się stolicą autonomicznego województwa śląskiego – najbogatszego wówczas regionu Polski. 

Po 1945 roku miasto odzyskało znaczenie jako ośrodek przemysłowy i administracyjny, a w latach 1953–1956 nosiło nazwę Stalinogród. Właśnie z połowy XX wieku pochodzą zdjęcia udostępnione przez Narodowe Archiwum Cyfrowe. Konkretnie, zdjęcia zostały wykonane  w latach 1947-1950. Na fotografiach zostały uwiecznione m.in. nieistniejące już przy dzisiejszej ulicy 3 Maja dom towarowy, czy słynna hala mięsna, która została wyburzona w 1962 roku. 

Uwieczniono również bazar miejski, na którym odbywało się życie codzienne katowiczan. Bazar codziennie było oblegany przez setki ludzi. Niektóre kadry przypominają żywo kadry z amerykańskich filmów gangsterskich, ale kręconych w stolicy województwa śląskiego. Te zdjęcia to sentymentalna podróż do Katowic, których już nie ma, ale które miło powspominać. 

Katowice lat 50. XX wieku na archiwalnych zdjęciach GALERIA

Katowice bez tajemnic! Czy wiesz wszystko o stolicy województwa śląskiego?
Pytanie 1 z 15
W którym roku Katowice zyskały prawa miejskie?
Śląsk Radio ESKA Google News
Autor: